امروز: جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
مقاله / آخرین عناوین سرویس
رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ»+دستخط

همزمان با سالگرد شهادت سپهبد صیاد شیرازی، تقریظ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بر کتاب «در کمین گل سرخ» در بهشت زهرای تهران رونمایی شد.
پنج شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۷:۵۹
امام علی (ع) و دغدغه وحدت

امام علی علی (ع)، نه تنها به عنوان امام معصوم و برخوردار از الهامات الهی که در قامت یک استراتژیست برای جامعه مسلمانان، مهمترین دغدغه شان بر حفظ و صیانت از دستاوردهای پیامبر اسلام بوده که مهمترین تأکید راهبردی ایشان نیز بر وحدت و اتحاد مسلمان در جهت اعتلای اسلام ناب محمدی است. در این مقاله به بازخوانی دیدگاه ها و ضرورت های وحدت در اندیشه امام علی (ع) پرداخته می شود.
یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۳۱:۵۴
حمایت از فلسطین در اندیشۀ رهبران انقلاب اسلامی

یکی از شعارهای اولیه در نهضت انقلاب اسلامی مسئله‌ دفاع از مظلومان بود که مسئله‌ فلسطین و حمایت از فلسطینیان در صدر این هدف قرار داشت، زیرا که انقلاب اسلامی ایران بر باورهای اسلامی مردم استوار و مسئله‌ فلسطین جزئی از این باورها بود. با اوج گیری نهضت مردمی، مبارزه با صهیونیسم و محکوم کردن روابط شاه با اسرائیل یکی از وجوه مبارزه مردمی را تشکیل می‌داد. رهبران انقلاب اسلامی همواره روابط شاه و صهیونیست­ها را مذمت کرده و مردم را به کمک مردم فلسطین دعوت می‌نمودند.
یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶:۵۰
بازگشت به قرآن؛ ایده اصیل سید جمال برای تحقق وحدت

سیدجمال اسدآبادی از جمله مهمترین متفکران و مصلحان مسلمان است که با علم به عقب ماندگی و انحطاط حاکم بر زندگی سیاسی اجتماعی در کشورهای اسلامی، مهمترین دغدغه خود را متوجه تلاش برای زدودن چهره جامعه اسلامی از استبداد و استعمار و نیز جمود فکری فردی قرار داد و به اصلاح این نقایض در زندگی اجتماعی مسلمانان اهتمام ورزید. از این روی، مهمترین ایده او برای اصلاح زندگی اجتماعی و سیاسی مسلمانان و تحقق وحدت اسلامی همانا ایده «بازگشت به آموزه های قرآن» بوده است.
شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۰:۲۴
معرفی کتاب «همبستگی ادیان و مذاهب اسلامی»

کتاب حاضر در دو بخش شامل مباحثی در حوزه دین‌شناسی است. در بخش نخست که «همبستگی ادیان» عنوان گرفته ابتدا مبحث یگانه‌بودن اصل دین مطرح می‌شود، سپس از نقش گفت‌وگوی بین ادیان در گفت‌وگوی تمدن‌ها سخن می‌رود، در پی آن موضوعاتی چون: حقوق بشر از نگاه دین، تئوری طهارت ذاتی مطلق انسان، حکم ارتداد و حکم ذبایح اهل کتاب شرح و بررسی می‌شود. در بخش دوم تحت عنوان «همبستگی مذاهب اسلامی»، نگارنده اساساً موضوعات مشترکی اشاره می‌کند که مذاهب اسلامی می‌توانند حول آن به وحدت دینی دست یابند. برخی از این موضوعات عبارت‌اند از: اجتهاد، فقه تطبیقی و وحدت در دیدگاه ائمه معصومان و علمای اهل سنت.
پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۱۸:۵۹
معرفی کتاب/چالش های اتحاد و فرهنگ گفتگو

این اثر بدلیل پرداختن به یکی از مباحث بسیار مرتبط با جامعه ی انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر ما بدنبال رفع موانع ایجاد ارتباط انسانی بین مذاهب و ادیان و حتی بین تمام بشر نباشیم یقینا شاهد رشد عصبیت و کینه ورزی خواهیم بود.
یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۹:۴۸
نویسنده: حجت الاسلام محمد حسین مختاری
آینده جهان از منظر قرآن

برمبنای تفکر آینده گرای قرآن، انسان ها با اراده خویش و به کارگیری قوانین جاری تاریخ که در قالب سنت های اجتماعی تاریخی در آیات مطرح شده، به هیچ وجه نسبت به آینده خویش منفعل و مجبور نبوده، بلکه بدین وسیله آگاهی لازم برای ساختن آینده خود و جهان را کسب کرده و با اراده ای فعال، مسیر آینده جهان و سرنوشت خود را معین می سازند.
شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۰:۵۲
مقاله/آرمان وحدت اسلامی در اندیشه امام خمینی

اندیشه وحدت امام خمینی علی رغم آنکه جنبه عبادی - سیاسی داشت آرمان ویژه ای بود که این مقاله درصدد تبیین نسبی این آرمان است. باید پرسید، انگیزه های امام خمینی (ره) در تفکر وحدت چه بود و چه اهدافی را تعقیب می نمود؟ در پاسخ به این سوال به نظر می رسد; اندیشه وحدت از دیدگاه امام خمینی وسیله و ابزار اصلی نفی سبیل و سلطه غیر مسلمان بر امت اسلامی بوده و وحدت رمز پیروزی و بقای امت اسلامی است.
دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۵:۱۸
معرفی کتاب «دربارۀ وحدت و تقریب مذاهب اسلامی»

کتاب «دربارۀ وحدت و تقریب مذاهب اسلامی»، تألیف آیت‌الله محمد‌علی تسخیری با ترجمه محمد مقدس توسط انتشارات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به چاپ رسیده است.
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۱۱:۱۶
معرفی کتاب «شهید سید قطب: آیت جهاد»

معرفی طلیعه داران تقریب از آن جهت ضروری است که اندیشه تقریبی در تاروپود خود یک جنبش اصلاحی و تحول طلب است. جنبش هایی از این دست اگر بخواهند راه خود را سرزنده و پویا ادامه دهند باید بیشتر از هر چیز به بازخوانی پرونده های های گذشته خود دست زنند. در همین راستا، مجموعه «طلایه داران تقریب» وجهه همت خود را بر معرفی و شناسایی شخصیت های اصلی عرصه تقریب نهاده است. از همین روی، کتاب حاضر تلاش خود را بر معرفی و شناسایی شهید سید محمد قطب که یکی از چند شخصیت اصلی عرصه تقریب می باشد، نهاده است.
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۹:۵۰