امروز: سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
حمایت از فلسطین در اندیشۀ رهبران انقلاب اسلامی
یکی از شعارهای اولیه در نهضت انقلاب اسلامی مسئله‌ دفاع از مظلومان بود که مسئله‌ فلسطین و حمایت از فلسطینیان در صدر این هدف قرار داشت، زیرا که انقلاب اسلامی ایران بر باورهای اسلامی مردم استوار و مسئله‌ فلسطین جزئی از این باورها بود. با اوج گیری نهضت مردمی، مبارزه با صهیونیسم و محکوم کردن روابط شاه با اسرائیل یکی از وجوه مبارزه مردمی را تشکیل می‌داد. رهبران انقلاب اسلامی همواره روابط شاه و صهیونیست­ها را مذمت کرده و مردم را به کمک مردم فلسطین دعوت می‌نمودند.

یکی از شعارهای اولیه در نهضت انقلاب اسلامی مسئله‌ دفاع از مظلومان بود که مسئله‌ فلسطین و حمایت از فلسطینیان در صدر این هدف قرار داشت، زیرا که انقلاب اسلامی ایران بر باورهای اسلامی مردم استوار و مسئله‌ فلسطین جزئی از این باورها بود. صهیونیست‌ها نیز از این موضوع آگاه بودند به طوری که ژنرال مالبرانیت که در سال 1340 به جای هرزوگ به ریاست اداره اطلاعات ارتش اسرائیل منصوب شده بود، پس از سفری به ایران و دیدار با مقامات بلندپایه کشوری در بازگشت به بن‌گوریون و گلدامایر توصیه کرد تماس­هایی با خارج از محدوده‌ هیئت حاکمه ایران برقرار شود. او متذکر شد که اسرائیل در میان مردم ایران منفور است و باید به آینده بیندیشند (محمدی، 1395، 249).
 
با اوج گیری نهضت مردمی، مبارزه با صهیونیسم و محکوم کردن روابط شاه با اسرائیل یکی از وجوه مبارزه مردمی را تشکیل می‌داد. رهبران انقلاب اسلامی همواره روابط شاه و صهیونیست ­ها را مذمت کرده و مردم را به کمک مردم فلسطین دعوت می‌نمودند.

پس از پیروزی انقلاب، روابط رژیم انقلابی ایران با اسرائیل قطع گردید و سفارت اسرائیل به سفارت فلسطین تبدیل شد. سخنگوی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که قطع روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و رژیم صهیونیستی زیان­های فراوانی به اقتصاد این کشور وارد ساخته است. دولت جدید ایران نیز از همه اسرائیلی‌ها خواست فوراً ایران را ترک کنند. این حکم اخراج شامل اعضا و هیئت نمایندگی اسرائیل، آژانس یهود و اعضای هواپیمایی اسرائیل (العال) و نمایندگان شرکت‌های مقاطعه‌کار اسرائیلی می‌شد. سفارت فلسطین نیز در اسفند 1358 در محل سفارت اسرائیل گشایش یافت (بی­ نام، 1368، 45).

آیت ­الله طالقانی برای بررسی دشمنی رژیم صیهونیستی با اسلام به تبارشناسی قوم یهود پرداخت و از قرآن کریم، به­خصوص سورۀ بقره، بهره جست. مرحوم طالقانی دشمنی یهودیان با مسلمانان را در خصومت با جبرئیل (فرشته وحی) می­بیند و می­گوید چون بعضی از رهبران یهود از پیامبر اکرم شنیدند که جبرئیل قرآن را نازل می­کند بهانه دیگری یافتند و گفتند اگر جز جبرئیل، کس دیگری قرآن را نازل می­کرد ما می­پذیرفتیم. چون ما و جبرئیل با هم سابقه دشمنی داریم نمی­پذیریم. آنان می­گفتند خرابی بیت­المقدس و آوارگی یهود و چیرگی دشمنان بر ما همه به وسیله جبرئیل بوده است (تقی ­زاده، 1390، 197). اقدامات و فعالیت­ های آیتالله طالقانی را می­ توان در موارد زیر خلاصه کرد:

1. رساندن فریاد مظلومیت فلسطین به مردم ایران و جهان؛

2. رسوایی دولت و شاه در همکاری با رژیم صیهونیستی و بی­توجهی به مردم فلسطین؛

3. ملاقات با سران مبارز فلسین و شرکت در کنفرانس ضد صیهونیستی؛

4. جمع ­آوری کمک­های مالی برای مردم فلسطین (همان، 198).

 طالقانی با توجه به مظلومیت مردم فلسطین، «مسئلۀ فلسطن» را اصلی­ترین مسئلۀ جهان اسلام عنوان نمود و این مسئله را «رأس مسئله جهان اسلام» می­دانست. ایشان در خصوص چگونگی رابطه با فلسطین بیان داشتند: «اگر خودمان را نجات دادیم، نه تنها از دولت فلسطین بلکه از هر دولت مظلوم دیگری طبق وظایف اسلامی و انسانی حمایت می­کنیم. اگر توانستیم از طریق دولت­ها و اگر نتوانستیم از طریق ملت­ها آن­ها را مورد حمایت قرار می­دهیم» (افراسیابی و دهقان، 1360، 407). آیت­ الله طالقانی در مورد مبارزه با اسرائیل بیان می­داشتند:
 
سی سال است در مبارزه با این قوم می­گذرد، سی سال است که ملت فلسطین در زیر سخت­ترین ضربات تبلیغاتی و جنگی به سر می­برد و امروز سرافراز بیرون می­آید و امروز می ­بینیم ما که در ایران جرئت نداشتیم یک جلسه­ای برای هماهنگی و هم­صدایی و هم­ندایی با مردم فلسطین تشکیل بدهیم، با آزادی، صدای خدمان را با صدای مردم فلسطین و نماینده فلسطین با هم برای پیشبرد هدف­های مشترک، بلند می­کنیم. ما که در دوره استضعاف جرئت نداشتیم درباره فلسطین کلمه­ای بگوببم، امروز مسائل فلسطین را در مرکز علمی­مان در دانشگاهمان مطرح می­کنیم. امیدواریم جوان­های ما بیش­تر مسائل فلسطین را بشناسند (تقی­زاده، همان، 209).
 
 بنابراین، طالقانی مسئلۀ فلسطین را مسئلۀ بسیار بزرگ دنیا می­ داند و می­گوید این وظیفۀ مسلمانان دنیا است که این جرثومه فساد را دفع نمایند، در غیر این­صورت، اتحاد مسلمانان نابود می­گردد. از ديدگاه شهيد مطهري، معلم انقلاب، دو عنصر مؤثر در تقويت و تحكيم اركان و موجوديت رژيم نامشروع صهيونيستي از يك سو و جنايات وحشيانۀ صهيونيست‌ها در سرزمين فلسطين از سوي ديگر، به ترتيب، قوم گرايي يهودي و به بياني ديگر، جايگاه تعامل و هم‌گرايي قومي يهودي‌ها و تعليمات صهيونيستي بوده است. شهيد مطهري دربارۀ قوم­ گرايي و به بياني ديگر، جايگاه تعامل و هم‌گرايي قومي يهودي‌ها و ميزان تأثير آن در تقويت جامعۀ صهيونيستي مي‌گوید:
 
در سال گذشته [1348 هجري شمسي] يهوديان ساير نقاط دنيا، نه يهودياني كه فعلا شناسنامۀ اسرائيلي دارند، پانصد ميليون دلار براي اين‌ها [اشغالگران صهيونيست] فرستادند كه با اين پول‌ها فانتوم بخرند و بر سر مسلمانان بمب بريزند؟! شنيده‌ام يهوديان ايران خودمان در سال گذشته معادل دو فانتوم [پول] فرستادند. سي و شش ميليون دلار پول از يهوديان ايران خودمان براي آن­ها به عنوان كمك رفت و من،‌ آن‌ها، آن يهودي ‌را به عنوان اين كه يهودي هستند ملامت نمي‌كنم، ما بايد خودمان را ملامت كنيم. او به هم كيشش كمك كرده است؛ با كمال افتخار پول مي‌فرستند، رسيدش هم از موشه دايان مي‌آيد و آن را در بازار نشان مي‌دهد، مي­‌گويد بيا رسيدش را ببين. مگر همين دو سه شب پيش ننوشتند من بريده‌اش را از [روزنامه] اطلاعات دارم كه الان فقط يهوديان مقيم آمريكا روزي يك ميليون دلار به اسرائيل كمك مي‌كنند.لنگر[1]
 
براساس انديشۀ شهيد مطهری، به موازات عنصر تعامل و هم‌گرايي قومي يهودي‌ها، عنصر تعليمات يهودي نيز در تشديد و گسترش جنايات صهيونيست‌ها در فلسطين اشغالي و به علاوه تحكيم موقعيت آن­ها تأثير به سزايي داشته است. شهيد مطهري پس از اشاره به ددمنشي‌هاي اشغال‌گران عليه ملت مسلمان فلسطين، اصول، مباني، ريشه و منشأ اصلي اين جنايات صهيونيست­ها در سرزمين‌هاي اشغالي را، تعليمات يهودي دانسته و پس از تبيين جايگاه بسيار والاي مسألۀ فلسطين در جهان اسلام و نيز تشريح ماهيت، عملكرد، اهداف و خطر صهيونيسم جهاني، نسبت به مسؤوليت مسلمانان در قبال اين مسأله هشدار داده و چنين مي‌فرمايند: «والله بالله ما در برابر اين اين قضيه مسؤوليم. به خدا قسم مسؤوليت داريم. به خدا قسم ما غافل هستيم» (همان).

امام خمینی، بنیان­گذار و معمار انقلاب اسلامی، بر این باور بود که مشکل عمده مسلمانان بلکه جهان بشریت، سلطه جریان شیطانی زورمداران و به تعبیر خودشان «صهیونیزم جهانی» بر امورات ملت‌ها است و راه حل این مشکل بزرگ هم، مبارزه با سلطه در همه اشکال آن است که در سایه همدلی، اتحاد و اتفاق قابل حصول است. مبارزه‌ای که ملل مستضعف جهان به معاونت هم اصرار خواهند داشت. پس طبیعی بود که اسرائیل به عنوان آشکارترین مصادیق ظلم در اولویت نگاه ایشان در این مبارزه قرار گیرد. «یکی از جهاتی که ما را در مقابل شاه قرارداده است کمک او به اسرائیل است ... شاه از همان اول که اسرائیل بوجود آمد با او همکاری کرده و وقتی که جنگ بین اسرائیل و مسلمانان به اوج خود رسیده بود، شاه همچنان نفت مسلمین را غصب کرده و به اسرائیل می‌داد و این امر خود از عوامل مخالفت من با شاه بوده است» (صحیفه امام، ج 4، 30).

 امام مسئله یهود را از صهیونیزم جدا دانسته و امریکا و شرق و غرب استعمارگر را همداستان در پیدایش رژیم صهیونیستی و دوام و بقاء آن می‌داند. لذا فرض جنگ بین یهود و مسلمان را به واقعیت جنگ بین موحدین عالم با استعمارگران زیادی خواه و تجاوزگر تبدیل نمود و قدس و فلسطین را محور این دفاع مقدس نامید. امام با توجه به نگاهی که اسلام به پیروان سایر ادیان الهی دارد، حساب یهودیان را از حساب صهیونیزم جدا می‌کند و با توجه به آموزه‌های اسلامی، از ورود به فتنه و جنگ ادیان، مسلمانان و پیروان ادیان دیگر را بر حذر می‌دارد و تأکید اسلام در حفظ حقوق اقلیت‌های دینی را در هر فرصتی یادآور می‌شود: «اقلیت‌های مذهبی که از صدر اسلام، بعد از فتح اسلام، بین مسلمین بودند، این‌ها غیر از آن مشرکین توطئه­گر بودند ... ما حساب جامعه یهود را از حساب صهیونیزم و صهیونیست‌ها جدا می‌دانیم و آن­ها (صهیونیست­ها) جزء اهل مذهب اصلاً نیستند» (همان، ج 6، 163).

 از نگاه امام، صهیونیزم یک پروژه سیاسی و اقتصادی بوده که هدف سلطه بر منابع ثروت جهانیان را دنبال می‌کند و صهیونیست‌ها نه تنها اهل و پیرو دین نیستند، بلکه دین را همان­گونه که ذکر شد، مانع بزرگی بر سر راه خود دیده و تلاش برای حذف آن دارند. برای امام خميني (ره)، اگر تأسيس حكومت اسلامي، اولويت اول در ايران بود، در خارج از كشور، آزادي بيت‌المقدس و سرزمين فلسطين، مهم‌ترين دغدغة فكری و عمل سياسی ايشان را تشكيل مي‌داد. همان­طور که گفته شد يكي از اختلافات اساسي امام با رژيم پهلوی، درباره نفوذ صهيونيزم در ايران و حضور عناصر اسرائيلی در مناصب دولت پهلوی بود.
 
به طور كلي، از ديدگاه امام و دیگر رهبران انقلاب اسلامی، صهيونيسم يعني اسلام‌ستيزي، مذهب‌ستيزي، توسعه‌طلبي، مولود استكبار، جرثومه فساد، ابزار سياسي براي يغماي سرزمين‌هاي زرخيز و منابع سرشار كشورهاي اسلامي، كه در قالب نقشة شوم از نيل تا فرات به دنبال دست يافتن به دكترين استعماري خويش‌اند. لذا مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستکبرین و جهانخواران بایستند، و تا رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند. و مستضعفان که اکثریت قاطع جهان را تشکیل می­دهند مطمئن باشند که وعده حق تعالی نزدیک است و ستاره نحس مستکبران رو به زوال و افول است (همان، ج 15، 62).
 
منابع
محمدی، منوچهر (1395)، بازتاب جهانی انقلاب اسلامی، تهران: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی.
بی­نام (1368)، تقویم تاریخ انقلاب اسلامی ایران، تهران: سروش.
تقی­زاده، بیژن (1390)، «جایگاه فلسطین  و مسئله صیهونیسم در اندیشه آیت ­الله طالقانی»، پانزدهم خرداد، شماره 27، دوره سوم.
افراسیابی، بهرام و دهقان، سعید (1360)، طالقانی و تاریخ، تهران: نیلوفر.
_________ (1385)، صحیفه امام، تهران: موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره).
 

سرویس : مقاله
تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲۰ - ۰۳:۲۶
کد خبر: ۴۲۳۰۱۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۴
سرلشگر سلامی ارتحال آیت الله امینی را تسلیت گفت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال عالم مجاهد و انقلابی آیت الله امینی را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۰
اعتراف روزنامه صهیونیستی به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره ایران به فضا
کارشناسان رژیم صهیونیستی در اظهار نظری درباره پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گفتند که این پرتاب، دستاورد مهمی برای برنامه فضایی ایران،‌ به خصوص نیروهای مسلح این کشور به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۸
کارشکنی توئیتر برای جلوگیری از فعالیت بین‌المللی KHAMENEI.IR همچنان ادامه دارد
برخلاف ادعای توئیتر با گذشت ۴ روز همچنان حساب‌های KHAMENEI.IR به زبانهای عربی(ar_Khamenei)، فرانسوی(Khamenei_fra)، اردو(ur_khamenei) و حساب اختصاصی ویدیو (Khamenei_video) در این شبکه اجتماعی مسدود است...
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۴
توئیت شمخانی در واکنش به مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول، نقض «قاعده آمره حق بر سلامتی» است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۰
مراسم انس با قرآن در اولین روز ماه مبارک رمضان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۹
رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ ابراهیم امینی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۵
رهبر معظم انقلاب: نترسیدن از دشمن و محکم ایستادن مقابل آن از دستورهای مهم قرآن است
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و موسم ضیافت الهی، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد و قاریان قرآن کری...
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۶
ادامه اصلاحات نمادین با لغو مجازات شلاق در عربستان
عربستان سعودی در ادامه اصلاحات نمادین با هدف بهبود بخشیدن به چهره خود در میان افکار عمومی جهان، مجازات شلاق را لغو کرد.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۲
امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد
سفیر امارات در آمریکا گفته برای اظهارنظر درباره اینکه آیا بحران ناشی از شیوع کرونا فرصتی برای حل اختلاف با ایران ایجاد می‌کند یا خیر زود است.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۴۷
گزارش استهلال ماه مبارک رمضان در ایران منتشر شد
دفتر حفظ و نشر آثاررهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.