امروز: دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
شناخت اندک امت اسلام از یکدیگر سوءتفاهم ایجاد می‌کند
یکی از اصلی‌ترین دلایل ظهور جریانات تکفیری، سوءتفاهمات و عدم شناخت صحیح از عقاید صحیح مذاهب دیگر است و اگر این شناخت برای پیروان مذاهب کامل‌تر شود، امت اسلامی از بسیاری از مشکلات خود رهایی خواهد یافت.
به گزارش وحدت کلمه به نقل از تقریب موانع تقریب مذاهب اسلامی یکی از موضوعاتی است که سعید قربانی شیجانی از دانش‌آموختگان دانشگاه مذاهب اسلامی یادداشتی بدین شرح نوشته است:

یکی از موانع تقریب مذاهب اسلامی عدم تبیین کامل و شفاف عقاید و آرای مذاهب دیگر است که خلاء آن به سوء تفاهماتی در میان امت انجامیده است و شاید بتوان گفت از اصلی ترین دلایل ظهور جریانات تکفیری این سوءتفاهمات و عدم شناخت صحیح از عقاید صحیح مذاهب دیگر است و اگر این شناخت برای پیروان مذاهب کامل تر شود امت اسلامی از بسیاری از مشکلات خود رهایی خواهد یافت.

علل ایجاد کننده سوءتفاهم

عدم تبیین نادرست مفاهیم یک مذهب یا عقیده تا بدین جا بوده است که بسیاری از علل تحریک پذیری مسلمین نسبت به یکدیگر نشات گرفته از سوءظن هایی است که توسط برخی مبلغان دینی متعصب جاهل و جریان های خارجی نفوذ که توسط استکبار فعال شده‌اند به وجود آمده است و با اموری همچون تقطیع مطالب و جهت بخشی خاصی در انتقال عقاید و آرای اصیل مذاهب و بزرگان آن مذهب و یا رفتار یک شخص خاطی از یک مذهب را به حساب همه پیروان آن مذهب  بدان نحو که مطلوب خودشان است به دیگر پیروان مذاهب جلوه داده‌اند و سبب بیشتر شدن اختلافات و عدم شناخت نسبت به مذاهب دیگر شده اند.

در بیشترین شواهد موجود اینطور بوده است که پیروان مذاهب در ابتدایی ترین عقاید دیگر مذاهب دچار سوءظن ها و سوءتفاهمات بسیاری هستند که در مواقع بسیاری، پیروان مذهب دیگر را دشمن خود می دانند.

این که میان عقاید این مذاهب اختلافاتی است حقیقتی انکار ناکردنی است و همانند خیلی از اختلافات موجود مانند اختلاف نژادی و... نمی‌توان آن را منکر شد اما بسیاری از اختلافاتی که در فضای موجود بین مسلمین رایج است اختلافاتی است که از سوءتفاهم‌هایی به سبب عدم شناخت صحیح نسبت به یکدیگر صورت گرفته است.

آسیب ها و لطماتی که سوءتفاهم به امت اسلامی وارد می‌سازد
در ادامه آنچه که گفته شد برای مثال در فضای موجود فعلی برخی از شیعیان فکر می‌کنند اهل سنت نسبت به اهل بیت(ع) علاوه براینکه حب ندارند بغض هم دارند  یا این که در اولین برخورد یک فرد شیعه با یک اهل سنت که تاکنون در محیط تعاملی با اهل سنت قرار نداشته  یا شناخت کافی نسبت به عقاید آن‌ها نداشته است وقتی مثلا نام شخص مقابل را میپرسد و او که اهل سنت است نامی همچون علی یا حسین و... داشته باشد بسیار تعجب میکند که مگر اهل سنت هم نام فرزندانشان علی و حسین و چنین اسامی می نامند؟!

متاسفانه دست نفوذ استکبار از دیرباز تاکنون سبب فواصل زیادی میان پیروان این مذاهب از یکدیگر و نشناختن عقاید راستین هم شده است.تا اینجا که خیلی ها در موارد متعدد اهل سنت را با وهابیت به اشتباه در یک صف قرار می دهند و یا عقاید شیعیان  برای اهل سنت به علت تبیین نشدن درست آن عقیده سبب این شده تا آن ها این عقاید شیعیان را شرک بدانند و  از این دست عوامل سبب این بوده تا مسلمین روز به روز نسبت به عقاید یدیگر بیگانه شوند و حکم بر تکفیر هم صادر کنند.

دیپلماسی تفرقه ابزار مهم استکبار جهانی
دیپلماسی تفرقه عاملی بوده است که دشمن زیرک مسلمین به خوبی آن را دریافته که تاریخ با دیدن حوادثی چون اختلاف افکنی دشمنان در نهضت مشروطه و جریانات دیگر شاهدی بر این ماجراست.

و می‌توان گفت بزرگترین ابزاری که دشمن برای نابودی یک جریان،یک کشور،یک دین و... بکار برده است دیپلماسی تفرقه بوده است و تا به کلی آن را نابود نسازد دست از کار خویش نمی کشد.

راهبرد موجود
برای دستیابی به راهبرد حل مسئله در فرض های ابتدایی میتوانیم این را متصور شویم که اگر این دیپلماسی تفرقه از سمت دشمن به دیپلماسی وحدت توسط رهبران اسلامی و نخبگان تبدیل شود و عقاید کورکورانه و جاهلانه موجود به زباله دان سپرده شود فضای مطلوبی را در جهان اسلام شاهد خواهیم بود.

در موارد بسیاری زمانی که مسلمین جهان با یکدیگر تعاملات مناسب را برقرار کنند از بزرگترین سدهایی همچون سد اقتصادی، علمی و... عبور خواهند کرد و مسلمین پرچمدار مستضعفین عالم خواهند بود و فضای تکفیر رفته رفته به کمترین درجه ی خود خواهد رسید.

امید است که در این فضای موجود نخبگان جهان اسلام با رهنمود علمای دلسوز اسلامی در تبیین درست این عقاید برای رفع سوءتفاهمات موجود و تبیین درست عقاید اصیل دیگران در قالب های مختلف از جمله رمان،یاداشت و... و با بکارگیری از رسانه های موجود به این مسئله بپردازند تا سبب تعاملات بیشتر پیروان مذاهب شوند و دیپلماسی تفرقه را که دشمن بذر آن را در میان مسلمین کاشته نابود سازند.


انتهای پیام/
 
سرویس : اجتماعی
تاریخ : ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۰۴:۱۴
کد خبر: ۴۲۳۳۶۸
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۰۴:۱۷
راه‌اندازی واحد ریسندگی بافت بلوچ تا شهریور امسال
۸۰درصد از مراحل احداث واحد جدید ریسندگی کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر تکمیل شده است.
۱۳۹۸/۲/۲۶ - ۰۳:۲۱
رونمایی از آوای مکران
مولف کتاب آوای مکران گفت: این کتاب حاوی مطالبی در خصوص فرهنگ ، آداب و رسوم و تاریخ مردم مکران است که به صورت اسنادی و میدانی تالیف شده است .
۱۳۹۸/۲/۲۴ - ۰۴:۱۵
اهداي ۱۱۰میلیون تومان در جشن گلریزان میرجاوه
خیران در جشن گلریزان میرجاوه ۱۱۰میلیون تومان برای آزادی جرائم غیرعمد اهداء کردند.
۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۰۳:۵۲
اتحاد، بازوی مقاوم ملت ایران در برابر آمریکا
خطیب جمعه زاهدان: دشمن را نباید دست کم گرفت و به وعده ها، قول ها، لبخند و مذاکرات پوچ آنها دل بست.
۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۰۳:۴۹
حمایت نمازگزاران سیستان و بلوچستان از تعلیق تعهدات برجامی توسط دولت
نمازگزاران سیستانی و بلوچستانی از تعلیق تعهدات برجامی توسط دولت حمایت کردند.
۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۰۷:۰۷
ارایه بسته حمایتی به بیماران خاص و صعب العلاج سیستان و بلوچستان
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان سیستان و بلوچستان گفت: ۱۳۰ بیمار خاص و هزار و ۸۰۰ بیمار صعب العلاج تحت حمایت از کلیه خدمات‌ درمانی و دارویی این نهاد بهره‌مند هستند .
۱۳۹۸/۲/۱۸ - ۰۷:۰۵
سیستان و بلوچستان رویشگاه گیاهان دارویی کمیاب
رییس جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برخی گونه‌های گیاهی این استان از انواع نادر، منحصر به فرد و گاه اندمیک با خواص بسیار ارزشمند دارویی محسوب می شوند
۱۳۹۸/۲/۱۵ - ۰۳:۴۱
واکنش سردار مارانی به تهدیدات دشمنان/با وجود جوانان امروز ایران اسلامی هیچ نگرانی نخواهیم داشت
فرمانده قرارگاه قدس جنوب شرق نیروی زمینی سپاه گفت: دشمنانی که ما را تهدید می‌کنند بدانند جوانان امروز ایران اسلامی همان جوانان دفاع مقدس و بلکه بهتر از آنان هستند و امروز در عرصه جنگ نرم و سخت، پشتیبا...
۱۳۹۸/۲/۱۵ - ۰۳:۳۶
سازش خونین‌ترین درگیری طایفه‌ای در دلگان/ این درگیری 21 کشته و زخمی به دنبال داشت
فرماندار دلگان: خونین‌ترین درگیری طایفه‌ای دهه اخیر در دلگان با ۲۱ کشته و زخمی به صلح و سازش انجامید.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.