امروز: دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
اینجا اعتبار ریش‌سفیدان جان می‌بخشد/مصالحه 1286پرونده در سه ماهه امسال
اینجا در سیستان و بلوچستان نباید از نقش اساسی و مهم ریش سفیدان و سران طوایف غافل شد، بزرگانی که با همت بلند و پادرمیانیشان به اجرای قصاص و اوج گیری اختلافات طایفه ای پایان داده اند.

به گزارش وحدت به نقل از خبرگزاری فارس از زاهدان، اینجا در سیستان و بلوچستان نباید از نقش اساسی و مهم ریش سفیدان و سران طوایف غافل شد، بزرگانی که با همت بلند و پادرمیانیشان به اجرای قصاص و اوج گیری اختلافات طایفه ای پایان داده اند.

در شوراهای حل اختلاف نهادهای داوری، میانجیگری ، مراکز مشاوره خانواده و اقدامات موثری در جهت برقراری صلح و سازش و مصالحه صورت می‌گیرد که تشکیل این نهادها همه با هدف جلب مشارکت افراد ذینفوذ، خردمند، فرهیخته و دارای پایگاه اجتماعی و به منظور تحقق و توسعه فرهنگ سازش و ایجاد آرامش در جامعه است.

با بررسی آمار و عملکرد شوراهای در سال های گذشته و مقایسه آن به این نتیجه می رسیم که شوراهای حل اختلاف به یک ثبات نسبی در زمینه عملکرد خود رسیده اند تعداد پرونده های ورودی و خروجی و کیفیت عملکرد شوراهای حل اختلاف نشان دهنده این است که به نقطه عطف خود نزدیک شده است.

صلح و سازش بیش از 30 فقره پرونده مهم در سیستان و بلوچستان در سال گذشته

با تلاش و همت اعضای شورای حل اختلاف در سال گذشته بیش از 30 فقره پرونده مهم که حکم اصلی آن ها صادر شده بود به سازش ختم شد.

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر اینکه شوراهای حل اختلاف استان با استفاده از ظرفیتهای مناسب و مطلوب از جمله معتمدان، ریش سفیدان و علما بخوبی در حل مشکلات و نزاع‌های جمعی در استان عمل کرده اند.

رئیس کل دادگستری استان همچنین شوراهای حل اختلاف را محلی برای ارتباط صمیمی و مراجعه قشرهای مختلف جامعه برای طرح مشکل و مسائل حقوقی ، خانوادگی و قضایی عنوان کرد و افزود : استان سیستان و بلوچستان با وجود طوایف و قبایل و مذاهب گوناگون نیاز بیشتر به حضور و تلاش اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف دارد.

مصالحه 1286پرونده در سه ماهه امسال

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان از افزایش 7.3 درصدی پرونده‌های وارده به شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان در 3 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابهه سال قبل خبرداد.

حجت الاسلام حمید رضا بندانی اظهار کرد: مجموع پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف استان در سه ماهه امسال، 7 هزار و 651 فقره پرونده بوده است که از این مجموع 6 هزار و 662 فقره پرونده حقوقی و 989 فقره پرونده کیفری بوده است.

وی افزود: از کل مجموع پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف در سه ماهه امسال، 7 هزار و 322 فقره پرونده مختومه شده است.

وی گفت: مجموع پرونده های قابل صلح در سه ماهه امسال نیز 3هزار و 775 فقره پرونده بوده که از این میزان هزار و هزار و 286فقره پرونده مصالحه شده است.

این مسؤول اضافه کرد: پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف در سه ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 7.3 درصد افزایش داشته است پرونده‌های مختومه نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 3.3 درصد رشد داشته است.

بندانی در ادامه ضمن قدردانی از تلاش های اعضای شوراهای حل اختلاف بیان کرد: فلسفه تشکیل شوراهای حل اختلاف صلح و سازش در میان مردم است که اعضای شورای حل اختلاف در این مسیر اقدامات بسیار خوبی انجام داده اند.

سران طوایف سیستان و بلوچستان بهترین ظرفیت برای برقرای صلح و سازش

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: سران طوایف، ریش سفیدان و امامان جمعه بازوی توانمند دستگاه قضا در حل بسیاری از دادخواست‌ها هستند که از این ظرفیت و تعامل در کمتر نقطه ای از کشور برخوردار هستیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی موحدی‌راد افزود: در سال گذشته 21 مورد قصاص با وساطت سران طوایف و ریش سفیدان و امامان جمعه در استان به سازش تبدیل شده است.

موحدی‌راد گفت: دستگاه قضا تا جای ممکن ممکن پرونده ها و دادخواست ها را به صورت غیرقضایی به توسط شوراهای حل اختلاف ارجاع دهد، چرا که در صورت سازش ، رضایتمندی متقابل خواهدبود بنابراین اگر می خواهیم مشکلات کمتر شود و ورودی به دستگاه قضا کاهش یابد، بهترین راهکار ارجاع دادخواست ها به خود مردم است و بهترین ظرفیت سازش و میانجیگری سران طوایف ریش‌سفیدان و امامان جمعه هستند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان گفت: مردم مناطق محروم با وجود محرومیت‌ها و در شرایط سخت، وفاداری خود را به نظام و انقلاب ثابت کرده اند.

 

سازش خونین‌ترین درگیری طایفه‌ای در دلگان

و اما اردیبهشت ماه امسال بود که به‌ همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان، شورای تامین استان، شورای تامین شهرستان و همت معتمدین و سران طوایف دلگان، امام جمعه دلگان،  صلح و سازش بین دو طائفه بهزادی و فولادی منطقه چاه گیجی که در سال ۹۶ این درگیری خونین آغاز شده بود و منجر به ۶ کشته و بیش از ۱۵ زخمی و موجبات ناامنی روانی و نگرانی های بسیاری را فراهم آورده بود، در محل مصلای بزرگ دلگان با حضور جمعی از مسوولان و شخصیتهای تاثیر گذار اجتماعی و مذهبی و طائفه ای برگزار شد.

فرماندار دلگان در این زمینه اظهار کرد: این درگیری بین دو طائفه که در اواخر سال ۹۶ به وقوع پیوست، تنها در یک روز ۵ کشته و تعداد زیادی زخمی داشته است و در سال ۹۷ نیز یک کشته داده و اعمالی نظیر گروگانگیری هم رخ داده بود و چهره ناپسندی از منطقه منعکس شده بود.

مجتبی شجاعی افزود: با مصوبه شورای تامین و دستگیری تعدادی از متهمین توسط نیروی انتظامی و تحویل تعدادی دیگر از متهمین توسط معتمدین در سال ۹۷ و تلاشهای بی وقفه ریاست شورای تامین استان و تک‌تک‌اعضا شورای تامین استان و شهرستان از جمله نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، اداره اطلاعات، مجموعه قضایی و محوریت مردمداری و تلاش مجدانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان بالاخص بخش طوایف و قبایل این نهاد که در کنار معتمدین و سران و علمای محلی در نهایت به مصالحه انجامید.

وی گفت: در هر جامعه‌ای حتی جوامع بسیار متمدن درگیری و نزاع بین دو یا چند نفر به صورت محدود رخ می‌دهد و در همان حد هم باقی می‎ماند وقتی علاوه بر طرفین اصلی درگیری، عده زیادی بدون در نظر گرفتن منافع دراز مدت خود و فقط بر اساس مناسبات قبیله‎ای در درگیری شرکت می‎کنند و آن را از حالت ساده ابتدایی به بحرانی وسیع و همه گیر تبدیل می‌کنند.

شجاعی ادامه داد: این درگیری ها عواقب زیانبار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زیادی را به کل منطقه تحمیل می‌کنند که وقتی بررسی و آنالیز می‌شود به این نتیجه می‌رسیم ریشه مشترک اختلافات و اینگونه نزاع‌ها ضعف آموزشی و فرهنگی است.

وی بیان کرد: بدون شک یکی از مهمترین مشکلات در مناطق ما برخی تعصبات است که هر فرد خود به تنهایی در آن نقش چندانی ندارد و از طرف جامعه بر او تحمیل می شود و قربانیان اولیه و اصلی چنین نگرشی افراد همان جامعه هستند، از طرفی در چنان سیستمی فرد به بهانه اینکه در تصمیم‎گیری‌های اصلی نقشی ندارد، مسؤولیت رفتارهای نادرست و نابخردانه خود را نمی‌پذیرد و از طرف دیگر با اطمینانی که از حمایت قوم و طایفه از خود دارد و نیز برای نشان دادن دلاوری‌ها و توانایی های کاذب خود دست به رفتارهای جاهلانه می‌زند که عواقب آن گاه تا چندین دهه سرنوشت یک منطقه را متاثر از خود می‌کند.

فرماندار دلگان افزود: از ۱۷ درگیری شناسایی شده طایفه ای و گروهی در دلگان در سال ۹۷ به لطف خداوند و با احتساب سازش امروز، ۱۴ درگیری منجر به مصالحه شده است و برآنیم با تکیه بر خود مردم و معتمدین و مداخلات روانی قبل از مداخلات قضایی و انتظامی و با استفاده از دانش افزایی و سواد آموزی و با برگزاری جلسات مکرر شورای معتمدین و اقدامات ریشه ای و سنجیده، تا حد زیادی بتوانیم از بروز اینگونه اختلافات و منازعات جلوگیری کنیم.

شجاعی گفت: پس از نگاه پیشگیرانه، مطمئنا دستگاههای نظامی، انتظامی و امنیتی و مجموعه پرتلاش قضایی شهرستان در راستای ماموریت‌های سازمانی و مصوبات شورای تامین با هر نوع هنجارشکنی، جرم و اعمال خلاف قانون که آسایش مردم را سلب کنند و با آبروی شهرستان بازی کند، بدون ذره ای ملاحظه برخورد خواهد کرد و قطعا همه ما مکلف به پیروی از قانون و رعایت حقوق یکدیگر در جامعه هستیم.

 

انتهای پیام/3139

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۴/۱۸ - ۰۴:۱۴
کد خبر: ۴۲۳۴۵۳
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۸:۳۸
روزتان زیبا
۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۸:۲۱
مسئولین به امانتی که در دستشان است وفادار باشند
خطیب نماز جمعه این هفته تهران خطاب به مسئولین گفت: به داد مظلومین برسید، خدا از شما می‌خواهد که به امانتی که دست شماست وفادار باشید و به آن عمل کنید و گره‌ای از مشکلات این مردم باز کنید.
۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۸:۱۷
تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا ناقض قوانین بین‌الملل است
نخست‌وزیر مالزی از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران انتقاد و بر عدم حمایت از آنها تاکید کرد.
۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۵:۳۶
اظهارات مقام‌های سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن هیچ مصداق واقعی ندارد.
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد که ادعاهای مقامات سعودی مبنی بر توقف جنگ در یمن صحت ندارد.
۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۵:۳۲
سید حسن نصرالله: آمریکا درصدد بهره‌برداری از اعتراض‌هاست/ ایران در برابر حمله ساکت نمی‌نشیند
دبیر کل حزب الله لبنان گفت که آمریکایی‌ها به اعتراضات مردمی در کشورهای منطقه، به چشم ابزاری برای اعمال فشار به ایران نگاه می‌کنند.
۱۳۹۸/۹/۲۳ - ۰۵:۲۸
پیوند سلول بنیادی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد/خون بندناف، پس‌انداز والدین برای فرزندان ایران
فقط در سال گذشته نمونه‌های موفق متعددی از درمان کودکان مبتلا به اوتیسم، آنمی‌آپلاستیک، فلج مغزی و ALL با سلول‌ بنیادی خون بند ناف در کشور ثبت شده است. به دلیل مزایای متعدد این دانش شرایط ذخیره‌ نمونه...
۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۰۵:۵۸
شهید محراب
به مناسبت سالروز شهادت شهید محراب آیت الله دستغیب
۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۰۵:۰۹
حماس: مقاومت تنها راه است/ معامله قرن را هم به شکست خواهیم کشاند.
نماینده حماس در لبنان طی سخنانی بر ادامه مبارزه و مقاومت علیه رژیم صهیونیستی برای گرفتن حقوق مشروع فلسطینی‌ها تاکید کرد.
۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۰۵:۰۶
نشست شورای همکاری خلیج فارس در «ریاض» برگزار شد/ غیبت سران قطر، عمان و امارات
چهلمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض بدون حضور امیر قطر عصر امروز، سه شنبه برگزار شد؛ نشستی که برای حل بحران روابط دوحه-ریاض امید زیادی به آن بسته شده است.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.