امروز: پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
وحدت در قرآن/5 |مهم ترین آثار انسجام اسلامی
وحدت مسلمانان، علی رغم تلاش های مستمر اجانب، برخاسته از پیوند دل های پاک و خدایی آنهاست و از این رو، این پیوند روحی، گسست ناپذیر و محکم است

در خصوص عوامل و عناصر تشکيل دهنده وحدت، يکي از مهم ترین نيازهاي جامعه اسلامي است که می بایست هم تفسیر و تحلیل از وحدت و اهميت و اهداف آن را در قرآن تشریح نمود.
اهمیت وحدت آنقدر مهم است که قرآن در پيش از پنجاه آيه به آن اشاره و عواملي که فراهم آورنده اختلاف، پرداخته و راههاي رسيدن به وحدت را نشان داده است.از اين راهها مي توان به رفتار مسالمت آميز با مخالفان، پرهيز ازطرح مسائل اختلاف برانگيز و بي ثمر مذهبي، جلوگيري از تحريک احساسات و توهين به مقدسات، پرهيز از تکفير صاحبان فرقه هاي اسلامي، رعايت حقوق اجتماعي، رعايت اصول اخلاقي، و تعامل علمي ميان دانشمندان و فرهيختگان مسلمان اشاره کرد و تأثير اين عوامل را در تحقق وحدت نشان داد.
چنانکه اگر اين موارد از سوي هر يک از عالمان رعايت شود، دشمنان اسلام و کساني که آب به آسياب آنها مي ريزند ديگر نمي توانند جنگ و خون ريزي در ميان مسلمانان راه بياندازد و اين گونه جهان اسلام را پراکنده و دسته دسته مانند لشکر شکست خورده سازند تا جايي که بتوانند جهان اسلام را تحقير و به مقدسات و شخصيت پيامبر گرامي و قرآن توهين کنند و کشورهاي مسلمان را در اين گوشه و آن گوشه جهان اشغال و تصاحب کنند.
مهم ترین آثار انسجام اسلامی از دیدگاه قرآن از این قرار است:
1. «رسیدن به آرامش و آسایش» (آل عمران / 103؛ انعام / 65).
2. «برچیده شدن زمینه سلطه بیگانگان و استعمارگران» (قصص / 4).
3. «افزایش قدرت و هیمنه مؤمنان» (انفال/46).
4. «تأکید بر اصول دین و چنگ زدن به ریسمان الهی و دور نشدن از آن» (آل عمران/103؛ نساء/59).
5. «رعایت حقوق برابری و عیب جویی نکردن، و گمان باطل به یکدیگر نبردن» (حجرات/11و12).
6. «امر به کار شایسته و معروف و پرهیز و نهی از کار زشت و ناهنجار و منکرات» (آل عمران/104).

رمز استحکام و وحدت اسلامی

1. وحدت مسلمانان، علی رغم تلاش های مستمر اجانب، برخاسته از پیوند دل های پاک و خدایی آنهاست و از این رو، این پیوند روحی، گسست ناپذیر و محکم است و تا چنین است، توطئه های دنیای غرب ره به جایی نخواهد برد. در قرون جدید قدرت های اروپایی و آمریکایی عامل اساسی این جدایی بوده اند. ب همه اینها، هیچ عاملی نتوانسته است اساس این وحدت را که در روح مردم قرار دارد، از بین ببرد.[28]
به قول اقبال لاهوری:
امر حق را حجت و دعوی یکی است
خیمه های ما جدا، دل ها یکی است
از حجاز و چین و ایرانیم ما
شبنم یک صبح خندانیم ما
2. در تعالیم دینی و متون منابع مختلف اسلامی، کلمات و اصطلاحاتی مانندِ: امت، امت واحده، الفت و اخوت اسلامی، برادری دینی، وحدت اسلامی، اتحاد اسلامی، دارالاسلام و ... به کار رفته است که این مفاهیم به طور مستقیم بر اهمیت و جایگاه و نقش برجسته وحدت در جامعه اسلامی دلالت دارند. قرآن کریم با توصیه به اعتصام به حبل الله و نهی از تفرقه، به الفت و برادری و مودت میان دو طایفه اوس و خزرج و از بین رفتن عداوت و کینه دیرینه در سایه نعمت اسلام که مبنای اتحاد و همبستگی آنهاست، اشاره می کند و می فرماید:
)اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعًا وَ لا تَفَرّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْوانًا.([29]
قرآن در جای دیگر، مسلمانان را به وحدت در پیروی از خدا و پیامبرش دستور می دهد و از تنازع و مشاجره جهت پیشگیری از سستی و زبونی و اضمحلال اقتدار و عظمتشان به طور صریح نهی می کند و می فرماید:
)وَ أَطیعُوا اللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ریحُکُمْ(.[30]
پیامبر گرامی اسلام با تکیه بر مبانی اتحاد اسلامی، مدینه فاضله ای سرشار از عشق، صمیمیت، برادری، ایثار و تمامی فضایل انسانی ساخت که هنوز بشر در حسرت و آرزوی تحقق دوباره چنین جامعه ای به سر می برد.
3. پیامبر اکرم(ص)، ذلت و زبونی پس از عزت و سربلندی و در پی آن، ضعف و سستی هر ملتی را نشأت گرفته از تفرقه ای می داند که ریشه در خصومت و دشمنی دارد. از این رو، ایجاد الفت و پرهیز از تفرقه و عداوت را بر مسلمانان واجب می داند و می فرماید: «ما ذلّ قوم بعد العزّ حتی ضعفوا، و ما ضعفوا حتی تفرّقوا، و ما تفرّقوا حتی تباغضوا ... الواجب علی اولیائنا معاودة الائتلاف و رفض الاختلاف».
4. بزرگ اسطوره صبر و وحدت، حضرت علی(ع) در خطبه 146 ضمن بیان نقش محوری رهبر در جامعه، وحدت را رمز عزت و قدرت دانسته، می فرماید: «عرب امروز گر چه از نظر تعداد اندک اند، اما با نعمت اسلام، فراوان اند و ب اتحاد و هماهنگی، عزیز و قدرتمندند».
او در فرازی از خطبه قاصعه به علل پیروزی و شکست و عزت و ذلت گذشتگان می پردازد و می فرماید: «پس آن گاه که در زندگی گذشتگان مطالعه و اندیشه می کنید، عهده دار چیزی باشید که عامل عزت آنان بود و دشمنان را از سر راهشان برداشت و سلامت و عافیت زندگی آنان را فراهم کرد و نعمت های فراوان را در اختیارشان گذاشت و کرامت و شخصیت به آنان بخشید، که از تفرقه و جدایی اجتناب کردند و بر وحدت و همدلی همت گماشتند و یکدیگر را به وحدت واداشتند و به آن سفارش کردند و از کارهایی که پشت آنها را شکست، و قدرت آنها را در هم کوبید چون: کینه توزی با یکدیگر، پر کردن دل ها از بخل و حسد، به یکدیگر پشت کردن و از هم بریدن و دست از یاری هم کشیدن، بپرهیزید».

سرویس : استان
تاریخ : ۱۳۹۸/۵/۱۳ - ۰۴:۲۸
کد خبر: ۴۲۳۴۶۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
کلید واژه های مطلب:
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۸:۰۰
سازمان جهانی بهداشت: ایران از ظرفیت‌های لازم برای مدیریت کرونا برخوردار است
نماینده سازمان جهانی بهداشت (WHO) تاکید کرد که ایران از ظرفیت‌های لازم بنیادین برای مدیریت بیماری کرونا برخوردار است.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۵۸
سفر به عتبات عالیات تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمد
سازمان حج و زیارت، در اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به اهمیت سلامت زائران، مقرر شد سفر به عتبات عالیات تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آید.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۵۵
توقف سفر عمره از سوی دولت عربستان
عربستان سعودی اعلام کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا سفر عمره به این کشور و زیارت مرقد نبوی را به طور موقت متوقف می‌کند.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۵۳
بزرگترین دستاورد به دست آمده در منطقه شکست داعش بود/ توفیق الهی در پیروزی‌های محور مقاومت مشهود است
شیخ نعیم قاسم تأکید کرد بزرگترین دستاورد به دست آمده در منطقه شکست داعش بود زیرا این گروهک تنها حضور نظامی نداشت بلکه با حضور فرهنگی خود ممکن بود تمام منطقه را به اسم اسلام منحرف کند.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۵۰
نمکی: دانشگاه‌های سراسر کشور هفته آینده تعطیل است
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تعطیلی دانشگاه‌های سراسر کشور در هفته آینده با مصوبه کمیته ملی کرونا خبر داد.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۴۳
انتشار خاطراتی مستند از رهبر انقلاب به روایت خسروشاهی
جلد بیست و ششم از مجموعه حدیث روزگار؛ خاطرات مستند سیدهادی خسروشاهی درباره آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای (مقام معظم رهبری) از سوی انتشارات کلبه شروق قم منتشر شده است.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۴۰
آمریکا 300 کامیون دیگر حامل تجهیزات به شرق سوریه فرستاد
نظامیان تروریست آمریکا 300 کامیون تجهیزات وارد شمال شرق سوریه کردند که بیشتر این کامیون‌ها حامل مواد ساختمانی بودند.
۱۳۹۸/۱۲/۸ - ۰۷:۳۳
اینفوگرافی| چکار کنیم به «کرونا» مبتلا نشویم؟
از آنجا که هنوز درمان قطعی برای بیماری کرونا وجود ندارد بهترین راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری، رعایت نکات بهداشتی است.
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۰۵:۱۰
اقدامات پیشگیرانه مقابله با بیماری کرونا
مسئولان شهری تهران، با استریل کردن حمل و نقل عمومی در شهر، اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله به بیماری کرونا آغاز کرده اند.
۱۳۹۸/۱۲/۷ - ۰۵:۰۳
«کروناهراسی»، معضلی که مبارزه با این ویروس را سخت کرده است
طغیان نوع جدیدی از خانواده کروناویروس‌ها در چین و شیوع سریع آن به چند ده کشور جهان، دشوارهای درمانی خاص خود را دارد اما چیزی که مبارزه با این ویروس را سخت‌تر کرده، هراس‌افکنی و انتشار شایعات غیر علمی...

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.