امروز: چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
نقش «مادر» در منطقه پرواز ممنوع متفاوت و اثربخش است/ جای خالی تولید فیلم‌ برای دختران نوجوان
نمایش روابط خانوادگی نوجوانان در «منطقه پرواز ممنوع» کارآمد است. مادر در این فیلم از نقش مظلوم احساساتی فاقد کنش بیرون آمده و در بخشی از فیلم اثربخش وارد می‌شود. این فیلم بر روابط بالغانه پدر-پسر در سن نوجوانی که یکی از نکات حیاتی این مرحله است تاکید می کند و تب وتاب یک خانواده دارای رزمنده و مدافع را به خوبی نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وحدت کلمه به نقل از فارس، بعد از مدت‌ها گیشه سینماهای کشور شاهد یک فیلم کودک و نوجوان است که داستان آن بر سر زبان‎‌ها افتاده است. «منطقه پرواز ممنوع» در ژانر ماجراجویی، داستان سه نوجوان پسر را روایت می‌کند که می‌خواهند برای یک مسابقه علمی، پهپاد درست کنند. اما در گیرودار ساخت این پهپاد پای یک یوزپلنگ و مسائل محیط زیستی هم به داستان باز می‌شود.

«منطقه پرواز ممنوع» در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان اصفهان جایزهٔ پرمخاطب‌ترین فیلم و همچنین پروانه زرین بهترین بازیگری را برنده شد تا یک‌بار دیگر نشان بدهد، ژانر کودک و نوجوان اگر جدی گرفته شود حتما موفق خواهد بود.

به مناسبت اکران این فیلم در سینماهای کشور، در گفت‌گویی نرجس لاری؛ دکترای روان‌شناسی تربیتی  و  پژوهشگر تعلیم و تربیت، از فیلم موفق این روزهای ژانر کودک و نوجوان و نقاط ضعف و قوت آن گفته است. 

در سال‌های اخیر در بعضی آثار سینمایی تلاش شده علاوه بر قصه و داستان مجزا، برخی ارزش‌های دینی یا اجتماعی هم در خلال فیلم مطرح شود. «منطقه پرواز ممنوع» چقدر در این کار موفق بوده است؟

فیلم سینمایی "منطقه پرواز ممنوع"، داستان ماجراجویانه و پرکششی برای مخاطب نوجوان است که به طور کلی به هدف خود برای امید بخشی، ایجاد حس توانایی، اتکا به خود و تبیین مساله جاسوسی بسیار نزدیک است. نکته‌ جالب اینکه در خلال داستان فیلم، تعداد زیادی از مسائل روز جمهوری اسلامی مثل مساله محیط زیست، دفاع و امنیت، توسعه علم، برادری با پناهندگان، اتکای به ظرفیت داخلی و غیره به خوبی تلفیق شده و یک داستان یکپارچه و بدون وقفه را ساخته است. نقطه قوت دیگر و مهم فیلم، ساخت آن برای مخاطب در یک مرحله سنی (نوجوان) است که تعداد فیلم های فاخر و ارزشمند داخلی ساخته شده برای او انگشت شمار به حساب می آید.

 

سه شخصیت نوجوان فیلم، چقدر به نوجوان‌های واقعی که دور و بر خودمان می‌بینیم نزدیک هستند؟                  
ویژگی این سه نوجوان مخصوصا  شخصیت اصلی  یعنی محمدمهدی، با برخی ویژگی‌های روان‌شناختی دوره نوجوانی شامل استقلال طلبی، خطر پذیری (نیندیشیدن به عواقب)، عملکرد تکانشی، نقادی، هیجان پذیری و ماجراجویی انطباق دارد. همین‌طور تاکید بر روابط دوستی دوره نوجوانی که بر صمیمیت و وفاداری استوار است و حتی گاهی از روابط خانوادگی سبقت می‌گیرد، درست است.

نمایش روابط خانوادگی نوجوان هم در «منطقه پرواز ممنوع» کارآمد است. مادر در این فیلم از نقش مظلوم احساساتی فاقد کنش بیرون آمده و در بخشی از فیلم اثربخش وارد می‌شود. این فیلم بر روابط بالغانه پدر-پسر در سن نوجوانی که یکی از نکات حیاتی این مرحله است تاکید می‌کند و تب و تاب یک خانواده دارای رزمنده و مدافع را به خوبی نشان می دهد.

 همچنین به درستی نقش مربی/معلم را در جهت دهی انرژی و افکار و هویت نوجوان برجسته می‌کند. این فیلم استفاده از ابزار امروزی مثل گوشی همراه، هواپیمای کنترلی و غیره در دست نوجوانان که این بار به شکل کاربردی و هدفمند مورد استفاده قرار می گیرند، را نیز دارد که نشان می‌دهد سازنده نخواسته از مقتضیات دنیای امروز فصاله بگیرد یا نوجوان را در حالتی غیرواقعی بی‌نیاز و بی‌توجه نسبت به این دسته از موارد نشان بدهد.

یعنی ویژگی نسبت به نوجوان نبوده که از آن غفلت شده باشد؟

 به نظر می‌رسد در بخش پرداخت شخصیت، از یک ویژگی اساسی در این دوره سنی یعنی مرحله اکتشاف هویت غفلت شده است. سه نوجوان فیلم بدون لغزش و پرسش، از چارچوب هویتی و الگوی تصمیم گیری خود آگاه هستند.  تنها مرتبه‌ای که شخصیت اول فیلم احساس لغزش می شود، زمانی است که نه از روی سردرگمی هویتی بلکه به خاطر یک دلیل عاطفی (دلتنگی برای پدر و بی خبری از او) این احساس در او پدید می‌آید.

احتمالا نوجوان مخاطب که خود در روزهای جستجوی هویت است،  با صورت واقعی نوجوانی که قدری از این درگیری‌ها و اما و اگرها با خود را به همراه دارد و به مقدار اندکی تصمیم هایی فراتر از چارچوب باورها و تصمیمات خانواده دارد، ارتباط بهتری برقرار می کند و آن واقعی‌تر می‌پندارد. البته شیطنت ها و کارهای پنهانی این سه شخصیت بخشی از این مساله را برای درک مخاطب نوجوان از فاصله با نسل قبل و سرکشی را تا حدی ارضا می کند. اگر ما مخاطب این فیلم را نوجوانان پسر دوره اول-و نه دوم-در نظر بگیریم این اشکال قابل اغماض است.

 

این قهرمان‌سازی و گاهی خیال‌پردازی شخصیت‌ها، الگوی منفی برای مخاطب نوجوان نیست؟

این فیلم میل به قهرمان تلقی شدن و خیال‌پردازی‌های نوجوان را جهت می‌دهد و برای آنها الگویی از کنش اجتماعی و دینی به همراه می‌آورد.  به علاوه که اصطلاح «قهرمان‌بازی»  و اقدامات جسورانه این سه نوجوان در چارچوب ارزش‌های مثبت خانواده‌شان صورت می‌گیرد. البته باید در نظر گرفت که قهرمان این فیلم شرایط بسیار ویژه ای دارد و چندان به زندگی عادی یک نوجوان شهری یا روستایی با پدری کاسب یا کارمند نزدیک نیست. به‌عبارت دیگر یک الگوی در دسترس برای همانندسازی عمومی از حیث نوع کنش و ماجراجویی تلقی نمی شود. البته این اشکال کلی به خیلی از آثار سینمایی وارد است که مخاطب خود را نه از بدنه ی خاکستری و عموم جامعه، بلکه از قشری که با آن مفاهیم مشترک دارد انتخاب می‌کند. انگار هدف خود را تقویت بدنه‌ای که از پیش سبقه هماهنگ با نظام دارند برگزیده است.

اما باید این را هم در نظر داشت که قانع شدن، الگوگیری و درونی سازی نوجوان مخاطب از فرد قهرمان با محبوبیت بالاتر، اثر بیشتری دارد. به همین خاطر  برای برقراری ارتباط بهتر مخاطب با الگوی قهرمان فیلم، پرداختن به رویدادهای داستانی و یا برجسته‌کردن ویژگی هایی از " محمدمهدی" که بر محبوبیت بیشترش نزد مخاطب، پیش از رسیدن به نقطه‌ اصلی داستان می افزود، می‌شد موثرتر عمل کرد.

نظرتان درباره شخصیت افغان فیلم، «نصیر» چیست؟

 انتخاب بازیگر افغانستانی«نصیر» و آوردن این موضوع به کانون توجه، یکی از مزیت‌های دیگر این فیلم است. البته باید به این نکته دقت کرد که نصیر در پیشبرد اهداف فیلم در مراحل ساخت یا پرواز هواپیما و ماجراجویی جسورانه نوجوان‌ها، عموما نقش همراهی کننده دارد.  شاید بهتر بود شخصیت «نصیر» عاملیت بیشتری در فیلم داشت.

 

یکی دیگر از اشکالاتی که به «منطقه پرواز ممنوع» وارد می‌شود، پسرانه بودن فیلم است. این موضوع نمی‌تواند ضعف باشد؟

این فیلم قدم موثری در تمرکز به  پرداخت شخصیت پسرانه نوجوان در یک ژانر ماجراجویانه را آغاز کرده است. اما نیاز به فیلم هایی که شخصیت پردازی دخترانه برای نوجوان را داشته باشند هم حس می شود.

به هرحال قدم خوب و استواری در فیلم «منطقه پرواز ممنوع» در راستای ساخت فیلم ارزشی و تربیتی برای نوجوان برداشته شده است. امیدوارم رسانه و به خصوص سینما و تلویزیون همکاری و همگامی خود را با تعلیم و تربیت مبتنی بر رشد و تحول مثبت کودکان و نوجوانان محکم تر سازد.  

توصیه می‌کنم برای حمایت از فیلم‌سازانی که پا به این عرصه گذاشته‌اند، نوجوانان اطرافمان را به دیدن این فیلم ارزشمند و باکیفیت توصیه کنیم.

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۸/۲۷ - ۰۷:۰۱
کد خبر: ۴۲۳۴۸۵
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۵۳
بهمن
شهادت حضرت فاطمه(ص)
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۴۸
محمود عباس به دلیل رد گفتگو با ترامپ تهدید شد
رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از رد گفت وگو با دونالد ترامپ گفت: «مرا تهدید کردند که به خاطر رفتارم بهای سنگینی پرداخت خواهم کرد».
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۴۴
تظاهرات هزاران آمریکایی علیه قانون شهروندی هند
هزاران آمریکایی به دعوت چندین سازمان حقوق مدنی، در اعتراض به سیاست‌های دولت هند، در شهرهای مختلف آمریکا دست به تظاهرات زدند.
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۳۴
آمادگی کامل جنبش فتح برای مقابله با معامله قرن
جنبش فتح در آستانه رونمایی ترامپ از معامله قرن اعلام کرد که از آمادگی کامل برای مقابله با این طرح برخوردار است.
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۳۰
طالبان: هواپیمای آمریکایی حامل افسران سیا را ساقط کردیم و همه سرنشینان آن کشته شدند/ آمریکا: هواپیما سرنگون نشده، سقوط کرده است
وزارت دفاع آمریکا درحالی سقوط هواپیمای نظامی این کشور در افغانستان را تایید کرده که طالبان از هدف قرار دادن آن سخن گفته و این که شماری از ماموران سیا در این واقعه کشته شده اند.
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۷:۲۵
دومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد
دومین شب مراسم عزاداری حضرت فاطمه‌زهرا سلام‌الله‌علیها با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی، جمعی از مسئولان و هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.
۱۳۹۸/۱۱/۸ - ۰۴:۵۸
قالیباف: در گام دوم انقلاب باید فرصت‌هایی را که از مردم گرفته شده به آنان برگردانیم
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مشکل کشور ما نه پول بلکه عدم مدیریت است، گفت: دست در دست هم بدهیم تا در گام دوم انقلاب این فرصت‌هایی را که از مردم گرفته شده به آنان برگردانیم.
۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۰۵:۲۰
ترامپِ احمق اگر با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود
دبیر کل گروه عصائب اهل الحق با تاکید بر اینکه پیام حضور باشکوه مردم عراق در تظاهرات امروز برای دنیا روشن و شفاف بود، گفت: خطاب به ترامپ احمق می‌گوییم اگر با پای خودت بیرون نروی به زور بیرون انداخته می...
۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۰۵:۱۷
وزارت خارجه کویت سفیر ایران را احضار کرد
وزارت خارجه کویت با احضار سفیر ایران، مدعی شد که پایگاههای نظامی این کشور هیچ مشارکتی در عملیات ترور سردار شهید قاسم سلیمانی نداشته‌اند.
۱۳۹۸/۱۱/۵ - ۰۵:۱۳
شمخانی: آمریکا هر روز خود را برای تازیانه خوردن از مردم منطقه آماده کند
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به تظاهرات میلیونی مردم عراق گفت: آمریکا باید از این پس خود را آماده کند که هر روز جلوه ای از تجلی قدرت مردم منطقه را چون تازیانه ای بر پیکرش لمس کند.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.