امروز: پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
جهادگرانی که در جنگ با «فقر» سینه سپر کردند/ روستایی که آباد شد.
آن‌ها نه پایتخت‌نشین بودند و نه حتی آقا‌زاده که علی‌رغم میل باطنیشان کسی توقعی از آن‌ها داشته باشد اما طاعونِ محرومیتی که به جان روستاهای شهرشان افتاده بود آن‌ها را از دست روی دست گذاشتن به سینه سپر کردن در جنگ فقر کشاند.

از اهواز، دانشجویانی بودند که دستشان به زور به دهانشان می‌رسید با هزار دغدغه درس و شهریه که می‌توانست دلایل قانع‌کننده‌ای برای فرو کردن سرشان در لاک خودشان باشد، آن‌ها نه پایتخت‌نشین بودند و نه حتی آقا‌زاده که علی‌رغم میل باطنیشان کسی توقعی از آن‌ها داشته باشد اما طاعونِ محرومیتی که به جان روستاهای شهرشان افتاده بود آن‌ها را از دست روی دست گذاشتن به سینه سپر کردن در جنگ فقر کشاند.

مصطفی منیعات، مسؤول گروه جهادی حضرت ابوالفضل(ع) شادگان است، جوانی که مدت زیادی از فارغ‌التحصیلی‌اش نمی‌گذرد اما همچنان دغدغه‌های جهادی دانشجویی‌اش را با عشق به دوش می‌کشد تا بذر محبت و انسانیت را در دل روستاهای شهرستانش بکارد، او گفت: سال ۹۲ بود که فکر تشکیل یک گروه جهادی بومی که علاوه بر آشنایی با آداب و رسوم مردم محلی، ارتباط خوبی نیز با آن‌ها داشته باشد به ذهنمان خطور کرد، آن زمان چیزی جز توکل نداشتیم و همان برایمان کافی شد تا آستین‌هایمان را به شوق جاری کردن جان در رگ‌های خشکیده روستاهای شادگان بالا بزنیم.

او ادامه داد: ‌عرب‌ بودن و بومی شهرستان بودن کمک شایانی به ما کرد و با شناختی که اهالی نسبت به ما داشتند توانستیم ارتباط مداوم خوبی برقرار کنیم؛ بعضی مواقع اشخاصی از مکان‌های دیگر می‌آیند که به علت ناآشنایی با آداب و رسوم قبیله‌ای در ارتباط با مردم منطقه دچار مشکل می‌شوند به همین دلیل ما از شورای عالی جهادی استان درخواست کردیم تا گروه‌های جهادی غیربومی که خواستار فعالیت در شهرستان‌های ما هستند با ما هماهنگ شوند تا آن‌ها را از اطلاعات و ریزه‌کاری‌های اولیه آگاه کنیم.

جریانِ کمک به هم‌نوع

مسؤول گروه جهادی ابوالفضل از فعالیت‌شان در یکی از روستاهای اطراف مشهد که بخشی از اهالی آن سنی مذهب بودند، می‌گفت و اینکه چطور در یکی از اعیاد مذهبی توانسته بودند فقر مذهبی آن منطقه را با جشنی که بوی اتحاد می‌داد و ترافیک یک کیلومتری که به علت شوق حضور مردم ایجاد شده بود جبران کنند، او گفت: فعالیت‌های ما بومی و مربوط به استان است اما اگر از سایر استان‌ها نیز دعوت شویم کم نمی‌گذاریم، خدمات عمرانی، فرهنگی و بهداشتی اولویت‌های ما هستند و اعتقادی جز آبادی یک منطقه و کمک به هم نوع نداریم.

منیعات ادامه داد: مهم‌تر از آجر روی آجر گذاشتن ایجاد خاطره و جریانِ کمک به هم‌نوعی است که پس از رفتنمان در آن روستا به جا می‌گذاریم تا کارهای روستا پس از ما و توسط اهالی بومی منطقه دنبال شود و بر زمین نماند.

روستایی که آباد شد

این جوان جهادگر با اشاره به یکی از روستاهای شادگان گفت: روستای صلیحاویه در جنگ فقر دست‌وپنجه نرم می‌کرد و ما که از بومیان منطقه بودیم از رنج آن‌ها آگاه شدیم، در ابتدای ورود با دهیار، بخشدار، شیوخ، سادات و بزرگان روستا جلسه‌ای برگزار کردیم و ضمن تشریح هدف حضورمان از آن‌ها خواستیم مشکلاتشان را با ما در میان بگذارند، یکی از مشکلات روستا ۱۶۰هکتار زمین احیا نشده بود که نیاز به یک کانال زهکشی ۲۴۰۰متری داشت، در این بین علاوه بر کمبود منابع مالی، اختلافات خانوادگی هم معضل را تشدید می‌کرد که با کمک مسؤولن مشکل را حل و کدورت را رفع کردیم و با هزینه‌ای حدود ۸میلیون تومان تولید محصول این زمین را از ۳گونی به ۴۰گونی رساندیم.

وی افزود: با توجه به رشد ۱۰برابری که ایجاد شده بود حتی شاهد مهاجرت معکوس بودیم و دو خانوار که به اهواز رفته بودند به روستا بازگشتند؛ همچنین مشکل آسفالت روستا را با کمک خیرین رفع کردیم و ۸۵درصد روستا آسفالت و روستا رنگ آبادی را به خود دید؛ مسجد نیمه‌کاره را نیز با کمک جوانان بومی و متخصص روستا تکمیل کردیم و از هرکس به اندازه توانایی‌اش در برقکاری و ... کمک خواسته و با مبلغی نیز آن‌ها را تشویق کردیم.

منیعات ادامه داد: نگاه ما نسبت به اردوهای جهادی باید به عنوان یک وظیفه و نه فعالیتی برای پر کردن اوقات فراغت باشد و برای رسیدن به این اصل باید در تمام اوقات روحیه جهادی خود را با شناسایی افراد نیازمند اطراف خود و کمک به آن‌ها حفظ کنیم.

طعم شیرین خاطره

این جهادگر خوزستانی در بیان شیرین‌ترین خاطره گروه جهادیشان گفت: به دلیل سهولت فعالیت خواهران، هر روز پس از اتمام فعالیتشان آن‌ها را به اهواز برمی‌گرداندیم اما با توجه به سختی تردد آن‌ها را در روستای صفرای کعبی که در بیست کیلومتری اهواز بود مستقر کردیم، خواهران نیز یک دختر ۱۲ساله را در این روستا شناسایی کردند که به دلیل عدم امکان تردد و مشکلات معیشتی از تحصیل محروم و بیسواد بود.

وی افزود: پس از تلاش شبانه‌روزی 10روزه خواهران این دختر دوازده ساله که بیسواد بود توانست حروف الفبا را به همراه اصول اولیه نگارش یاد بگیرد و در نامه‌ای که به دستخط خود نوشته بود از گروه جهادی ما تشکر کرد و طعم شیرین این خاطره علی‌رغم گذشت چند سال همچنان زیر زبان ما مانده است.

جرأتِ مطالبه

سید رسول حسینی، معاون قرارگاه جهادی ابوالفضل (ع) شادگان یکی از جوانان فعال گروه جهادی است که موفقیت خود را گره خورده با روحیه جهادی می‌داند، او گفت: من از ترم یک دوران دانشجویی با دیدن گره‌هایی که توسط جهادگران از زندگی مردم باز می‌شد به حضور ترغیب شدم و برکات زیادی برای من داشت.

وی افزود: فعالیت در این گروه جهادی باعث شد تا علی‌رغم اینکه یک دانشجوی خجالتی بودم در مطالباتِ به حق مردم از مسؤولان دل و جرأت پیدا کنم و تا گرفتن حق و سروسامان دادن یک روستا از پای ننشینم.

حسینی گفت: به دلیل هم‌زبان بودن با مردم منطقه توانستیم ارتباط خوبی با اهالی روستاهای شهرستان شادگان برقرار کنیم تا جایی که گروه جهادی کوچک ما به یک قرارگاه جهادی با کمیته‌های مختلف فرهنگی، عمرانی و پزشکی تبدیل شد.

او ادامه داد: در نوروز ۹۸تنها در روستای منصوره دو گروه جهادی پس از حضور ما در آنجا تشکیل شد که همگی از جوانان خود روستا بودند که با دیدن ما به انجام پرو‌ژه‌های جهادی ترغیب شدند و خود سالیانه دو پروژه فرهنگی یا عمرانی را در روستایشان عملیاتی می‌کنند.

فرهنگ جهادی

معاون قرارگاه جهادی ابوالفضل (ع) گفت: ما می‌توانیم بیرون از استان اردوهای جهادی داشته باشیم اما شهرستان ما نسبت به شهرستان‌های همجوار بسیار محروم است به همین دلیل خودمان دست به دست هم دادیم تا با تمرکز بر روستاها به صورت منطقه‌محور پیش برویم.

وی افزود: به همین دلیل با ورود به هر منطقه پروژ‌ه‌های فرهنگی، عمرانی و پزشکی را تا جریان‌سازی خدمت به هم‌نوع و جا افتادن فرهنگ جهادی ادامه می‌دهیم و پس از این مرحله است که  به سراغ منطقه بعدی می‌رویم.

مردان خدا

جوانانی که تنها دارایی‌شان توکل بر خدا بود با ایمان به عظمت خدایشان دل به دریای نابه‌سامان امواج محرومیت روستاهای شهرستانشان زدند تا با بازوهایی که روحیه جهاد در رگ‌های آن در جریان است خشت بر خشتی از جنس مهربانی بگذارند و سقف‌های مردانگی را تا به آسمان برسانند تا علی‌رغم تمام سیاه‌نمایی‌هایی که در سوگ انسانیت جهانی شده است آدمیتشان را به رخ دست‌های دارا اما عقب نشسته بکشند، براستی که این جوانان تمثال حقیقی کلام خداوند هستند آنجا که فرمودند " آن‌ها مردانی هستند که حتی تجارت و خریدوفروش آنها را از یاد خدا باز نمی‌دارد" و چه زمان بهتر از هنگامه خدمت به مخلوقات خدا می‌توان ذکر معبودی چون او را به جا آورد.

منبع:فارس

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۵ - ۰۶:۳۶
کد خبر: ۴۲۳۵۰۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۴
سرلشگر سلامی ارتحال آیت الله امینی را تسلیت گفت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال عالم مجاهد و انقلابی آیت الله امینی را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۰
اعتراف روزنامه صهیونیستی به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره ایران به فضا
کارشناسان رژیم صهیونیستی در اظهار نظری درباره پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گفتند که این پرتاب، دستاورد مهمی برای برنامه فضایی ایران،‌ به خصوص نیروهای مسلح این کشور به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۸
کارشکنی توئیتر برای جلوگیری از فعالیت بین‌المللی KHAMENEI.IR همچنان ادامه دارد
برخلاف ادعای توئیتر با گذشت ۴ روز همچنان حساب‌های KHAMENEI.IR به زبانهای عربی(ar_Khamenei)، فرانسوی(Khamenei_fra)، اردو(ur_khamenei) و حساب اختصاصی ویدیو (Khamenei_video) در این شبکه اجتماعی مسدود است...
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۴
توئیت شمخانی در واکنش به مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول، نقض «قاعده آمره حق بر سلامتی» است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۰
مراسم انس با قرآن در اولین روز ماه مبارک رمضان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۹
رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ ابراهیم امینی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۵
رهبر معظم انقلاب: نترسیدن از دشمن و محکم ایستادن مقابل آن از دستورهای مهم قرآن است
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و موسم ضیافت الهی، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد و قاریان قرآن کری...
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۶
ادامه اصلاحات نمادین با لغو مجازات شلاق در عربستان
عربستان سعودی در ادامه اصلاحات نمادین با هدف بهبود بخشیدن به چهره خود در میان افکار عمومی جهان، مجازات شلاق را لغو کرد.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۲
امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد
سفیر امارات در آمریکا گفته برای اظهارنظر درباره اینکه آیا بحران ناشی از شیوع کرونا فرصتی برای حل اختلاف با ایران ایجاد می‌کند یا خیر زود است.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۴۷
گزارش استهلال ماه مبارک رمضان در ایران منتشر شد
دفتر حفظ و نشر آثاررهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.