امروز: جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
خطیب جمعه موقت تهران:
نیازمند مدیران دین‌مدار هستیم/ کشور را نباید از جیب فقرا اداره کنیم
امام جمعه موقت تهران گفت: ما در نظام اسلامی نیازمند به مدیران و مسئولان هستیم تا دین‌مدار باشند و برای اقامه دین نقش ایفا کنند.

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت: خوشا به حال کسانی که بازوی مقام معظم رهبری برای اقامه دین هستند و نمی‌توان به این جایگاه دست یافت مگر آنکه انسان دین را در جان خود و در اخلاق و عقیده شخصی خویش اقامه کند و دیندار به معنای واقعی کلمه باشد تا بازوی نظام اسلامی برای اقامه دین گردد.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: ما در نظام اسلامی نیازمند به مدیران و مسئولان هستیم تا دین‌مدار باشند و برای اقامه دین نقش ایفا کنند.

ابوترابی‌فرد گفت: امیر المومنین خطاب به مردم مصر فرمودند «مردم برای شما مردی را فرستادم که در دوران سختی و ناامنی و در شرایط تهدیدهای اقتصادی خواب دیدگان او را نمی رباید.»

وی تاکید کرد: کجایند مدیرانی که نخوابند برای این که مردم آسوده بخوابند؟ اقتدار آفرینان دفاع مقدس خواب را بر دیدگان خود حرام کردند و امروز ملت ایران و اسلام در آرامش هستند.

وی افزود: کارگزاران نظام جمهوری اسلامی باید به به آحاد مردم با هر عقیده و نگاهی لطف و محبت داشته باشند تا مردم، کارگزاران نظام را خادم صادق خود ببیند.

ابوترابی‌فرد در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: به همت متخصصان و دانشگاهیان و مدیران کارآزموده تجربه بزرگ و موفقی با همدلی و همراهی بخش‌های مختلف در حوزه قطار شهری ایجاد شده است. جامعه مهندسی کشور هزینه ساختِ هر کیلومتر قطار شهری را شامل ناوگان، تجهیزات و عملیات اجرایی را به کمتر از ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش داده است، این کار بسیار بزرگی است.

وی ادامه داد: امروز تهران با ۲۴۰ کیلومتر خط مترو، پانزدهمین شهر دنیا در برخورداری از این وسیله حمل و نقل است و به لحاظ خطوط در حال ساخت پنجمین کلان شهر جهان است. اینها دستاوردهای انقلاب اسلامی است که کار بزرگ مدیریت برآمده از دانش و تعهد است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: با اجرای طرح اخیر در افزایش نرخ سوخت، حدود ۱۱ درصد افزایش استفاده از مترو را شاهد بودیم و هر خط مترو حدود ۱۰ درصد عوامل افزایش آلودگی هوا را کاهش می‌دهد.

وی گفت: از آغاز اجرای این طرح، عبور و مرور ۲۰۰ هزار خودروی تک سرنشین در تهران کاهش یافته است. اگر قدم‌های درست برداریم کشور با تحول عظیم در همه حوزه‌ها مواجه خواهد شد. مسئولان محترم بدانند، سیاست های افزایش قیمت به تنهایی گره گشا نیست باید سیاست‌های غیر قیمتی نیز به کار گرفته شود و یکی از مهمترین سیاست ها این است که از درآمد حاصل از اجرای طرح اخیر، خصوصاً امکان صادرات مازاد بنزین به دست آمده، واگن‌های موردنیاز کلانشهرهای کشور در بالاترین سطح ممکن تامین شود.

ابوترابی‌فرد اظهار داشت: اگر می‌خواهید مصرف سوخت کاهش پیدا کند، اگر می خواهید محیط زیست سالمی داشته باشید، باید مردم احساس کنند حمل و نقل عمومی مناسب و همراه با رفاه در دسترس آنها است.

وی با تاکید بر اینکه سیاست‌های درست و جامع تحول آفرین است، گفت: یکی از اشکالات این طرح این است که ما شاهد بسته کلان سیاستی که امکان توسعه و رشد کشور را فراهم کند، نیستیم.

امام جمعه موقت تهران گفت: مجموع یارانه پنهان و آشکار  در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. مجموع یارانه پنهان پرداختی به فرآورده های نفتی و گاز طبیعی از سال ۱۳۸۰ تا پایان سال ۱۳۹۵ طی ۱۵ سال اخیر حدود ۹۰۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود؛ معادل ۲۰ سال درآمد صادراتی نفت.

وی تصریح کرد: اگر نرخ بنزین تغییر نمی‌کرد از سال ۱۳۹۸ تا پایان سال ۱۴۱۲ معادل ۴۲۰ میلیارد دلار یارانه پنهان بنزین می‌دادیم.

ابوترابی‌فرد ادامه داد: عسلویه در اقتصاد ایران نقشی ویژه و بی بدیل دارد. به قیمت امروز ساخت مجموعه عسلویه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار هزینه نیاز دارد یعنی فقط با یارانه پنهان بنزین می‌توان ۴ عسلویه ساخت. هزینه ساخت پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس سه و نیم تا چهار میلیارد دلار است با این منابع می‌توان بیش از ۱۱۰ پالایشگاه فوق مدرن ستاره خلیج فارس ساخت که در طول ۳ سال بازگشت سودش بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار است.

امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: ایران ظرفیت استثنایی و بی‌بدیل است و باید به اقتصاد برتر قاره آسیا تبدیل شود، قطعاً با مدیریت و هدایت رهبر معظم انقلاب این واقعیت رخ خواهد داد.

وی افزود:اصلاح قیمت حامل‌های انرژی بر اساس اصول و مبانی جامع و روشن و اجرای درست، یک ضرورت اقتصادی اجتناب‌ناپذیر است که به رشد اقتصاد ملی و بسط عدالت اجتماعی می‌انجامد.

ابوترابی‌فرد گفت: بهره دهک اول درآمدی از انرژی بنزین بیش از ۲۳ برابر دهک پایین و دهک‌های محروم است، از جیب فقرا و نیازمندان به اغنیا و ثروتمندان کمک می‌کنیم این راه اداره کشور نیست، ما خطا کرده‌ایم، واقعیت های اقتصاد را با شما در میان نگذاشتیم. مفاسدی که امروز از آن یاد می‌شود مهم و جدی است و باید با آن برخورد کرد و از ریشه سوزاند اما آنچه از ثروت کشور می‌سوزد و به هدر می‌رود به مراتب مهمتر است.

وی در تشریح ایرادات اجرای این طرح گفت: نباید این امر مهم را که می‌توانست با اجماع نخبگان سیاسی و علمی و حمایت ملت بزرگ و نقشه راه وحدت و اقتدار ملی گردد را به بستری برای سوء استفاده بیگانگان سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی تبدیل کرد.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: اگر حضور به هنگام، برآمده از عقلانیت، بصیرت و شجاعت و از همه بالاتر دیانت و عدالت رهبر معظم انقلاب نبود، اجرای این طرح با شکست روبرو می شد. علاوه بر افزایش معنا دار آسیب‌ها و خسارت‌های سیاسی و اجتماعی، پرونده سیاست گذاری اقتصادی دولت دوازدهم بسته می‌شد. دیگری دولت از کمترین ظرفیت برای مدیریت اقتصادی کشور، بهره ای  نداشت. این اقدام به موقع راه را برای جبران گوشه‌ای از ندانم‌کاری‌ها هموار نمود.

امام جمعه موقت تهران خطاب به احزاب و گروه‌های سیاسی گفت: سیاست را با دیانت باید پیوند بزنید. شعار آسمانی مرد سیاست و فقاهت آیةالله شهید سیدحسن مدرس که فرمود، سیاست ما عین دیانت ماست، شعار خود قرار دهید. انتخابات پیش روی  مجلس را میدان مسابقه برای خدمت و حراست از منافع ملی و ارزش های اسلامی و انقلابی و خلق اقتصادی مقاوم برای افزایش اقتدار ملی تبدیل کنید. جمهوریت و اسلامیت نظام را که قانون اساسی بر اساس آن استوار است استحکام بخشید.

ابوترابی فرد در خصوص روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر نماد ایستادگی دانشجویان در برابر دیکتاتوری نظامی وابسته به آمریکا است. یادآور آغاز رویارویی خونین دانشجویان با استعمار آمریکا است. همزمان با ورود معاون رئیس جمهور وقت آمریکا به تهران برای حضور در جشن پیروزی کودتا در برابر دولت ملی دکتر مصدق، دانشگاه تهران خط ایستادگی در برابر استکبار جهانی را با تقدیم سه شهید آغاز نمود.

وی ادامه داد: در شرایطی شاهد ایستادگی دانشجویان بودیم که روزولت انگشت خود را روی نقشه خاورمیانه نشانه می رود و خطاب به سفیر بریتانیا در آمریکا می‌گوید؛ نفت ایران مال شماست، نفت عراق و کویت را با هم شریک خواهیم بود، اما تا آنجا که مربوط به عربستان است و نفت آنجا مال ماست. چگونه ثروت منطقه را تقسیم می کردند؟ ایستادگی در برابر نظام سلطه به معنای ایستادگی در برابر قرن‌ها زیاده‌خواهی و تجاوز به حقوق ملت های منطقه و جهان اسلام است.

حجت‌الاسلام ابوترابی تأکید کرد: امروز ایستادگی در برابر آمریکا یعنی حرکت در مسیر تولید دانش، علم و تجاری سازی دانش و خلق فناوری و ساختن ایرانی مقتدر و مرفه با بالاترین درآمد سرانه ممکن. این مسیر تحول تنها از طریق دستیابی به فناوری‌های نوین و تجاری‌سازی علم به دست می‌آید. ذخایر عظیم ایران هنگامی به موتور محرکه اقتصاد ملی تبدیل می‌شود، که اقتصاد دانش بنیان، مدیریت اقتصاد را در دست داشته باشد.

وی ادامه داد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب شرکت‌های دانش بنیان کشور که امروز جایگاه معناداری در اقتصاد ایران ندارند، دو درصد از تولید ناخالص داخلی‌شان محصول کار شرکت های دانش بنیان است. این شرکت‌ها باید ستون فقرات اقتصاد ایران را در دست بگیرند. اقتصاد مبتنی بر نوآوری، طراحی نو، اقتصاد مبتنی بر دانش، راه برون رفت از تنگناها است. برای دستیابی به این مهم ما ظرفیت‌های خوبی داریم.

امام جمعه موقت تهران گفت: امروز ایران در حوزه‌های مختلف علمی و مهندسی صاحب نام و نشان است، در سایه تحریم‌های رئیس جمهور آمریکا امروز تراز تجاری ایران تحسین برانگیز است. ۹ ماهه اول امسال ۷۲ درصد از درآمدهای حاصل از صادرات غیر نفتی در سایه سیاست‌های درست بانک مرکزی و همکاری فعالین اقتصادی به کشور بازگشته است.

ابو ترابی فرد ادامه داد: صادرات غیر نفتی کشور بدون محاسبه درآمدهای حاصل از فروش نفت عددی حدود ۲۷ میلیارد یورو یعنی ۳۰ میلیارد دلار می‌باشد، این در حالی است که واردات ما در ۷ ماهه اول سال حداکثر ۲۲ میلیارد دلار بوده است، این تراز تجاری افتخار آفرین است.

وی  گفت: منابع حاصل از فروش نفت به تدریج از بودجه فاصله خواهد گرفت، از دولت و نمایندگان می‌خواهم با جدیت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را در دستور کار قرار دهند و با تحمل سختی ها، درآمدهای نفتی را در بالاترین سطح ممکن از بودجه سالانه کشور کنار بگذارند. ملت عزیر قطعا ما بر این مشکلات فائق خواهیم آمد، اگر در آمدهای نفتی در خدمت اقتصاد قرار گیرد، با انقلاب عظیم اقتصادی مواجه خواهیم شد.

منبع:تقریب

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۶ - ۰۴:۳۱
کد خبر: ۴۲۳۵۳۴
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۴
سرلشگر سلامی ارتحال آیت الله امینی را تسلیت گفت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال عالم مجاهد و انقلابی آیت الله امینی را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۰
اعتراف روزنامه صهیونیستی به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره ایران به فضا
کارشناسان رژیم صهیونیستی در اظهار نظری درباره پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گفتند که این پرتاب، دستاورد مهمی برای برنامه فضایی ایران،‌ به خصوص نیروهای مسلح این کشور به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۸
کارشکنی توئیتر برای جلوگیری از فعالیت بین‌المللی KHAMENEI.IR همچنان ادامه دارد
برخلاف ادعای توئیتر با گذشت ۴ روز همچنان حساب‌های KHAMENEI.IR به زبانهای عربی(ar_Khamenei)، فرانسوی(Khamenei_fra)، اردو(ur_khamenei) و حساب اختصاصی ویدیو (Khamenei_video) در این شبکه اجتماعی مسدود است...
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۴
توئیت شمخانی در واکنش به مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول، نقض «قاعده آمره حق بر سلامتی» است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۰
مراسم انس با قرآن در اولین روز ماه مبارک رمضان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۹
رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ ابراهیم امینی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۵
رهبر معظم انقلاب: نترسیدن از دشمن و محکم ایستادن مقابل آن از دستورهای مهم قرآن است
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و موسم ضیافت الهی، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد و قاریان قرآن کری...
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۶
ادامه اصلاحات نمادین با لغو مجازات شلاق در عربستان
عربستان سعودی در ادامه اصلاحات نمادین با هدف بهبود بخشیدن به چهره خود در میان افکار عمومی جهان، مجازات شلاق را لغو کرد.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۲
امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد
سفیر امارات در آمریکا گفته برای اظهارنظر درباره اینکه آیا بحران ناشی از شیوع کرونا فرصتی برای حل اختلاف با ایران ایجاد می‌کند یا خیر زود است.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۴۷
گزارش استهلال ماه مبارک رمضان در ایران منتشر شد
دفتر حفظ و نشر آثاررهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.