امروز: جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹
رئیس قوه قضاییه:
یکی از شئون مهم مدیریت نظارت بر عملکردهاست/ دولت باید مدعی ساختارهای فسادزا باشد.
آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان اصفهان گفت: نظارت بر عملکردها یکی از شاخصه‌های کارآمدی یک مجموعه است.

آیت‌الله رئیسی در جلسه شورای اداری استان اصفهان گفت: اجرای عدالت از مسائل بسیار مهم و محوری است که همواره به عنوان یکی از اهداف یا مهمترین هدف انقلاب اسلامی به آن اشاره شده و هم مردم، هم قانون اساسی و هم قوانین موضوعه بر آن تاکید کرده‌اند و همواره به ما برای اجرای عدالت تاکید شده است.

وی از شقوق و جلوه‌های مهم عدالت را عدالت اداری عنوان کرد و با بیان اینکه یکی از خواسته‌های مردم آن است که بر ادارات، عدالت حاکم باشد، چگونگی تحقق اجرای این نوع عدالت را مورد اشاره قرار داد.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: کافی است یک حوزه بخواهد برخلاف این جهت عادلانه حرکت کند که آن حوزه یک حرکت ناعادلانه و ظالمانه می‌شود.

وی با بیان اینکه ارتباطات در نظام اداری عادل متفاوت است، گفت: امروز در نگاه مدیریتی، پاسخگویی یکی از محور‌های مهم برای مدیریت است.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: در نظام مدیریتی پاسخگویی در چهار حوزه پاسخگویی در محضر پروردگار متعال، عموم شهروندان، ارباب رجوع و سلسله مراتب اداری اعم از مدیریتی و دستگاه‌هایی که نظارت در آن‌ها نهادینه شده، تعریف گردیده است و باید پاسخگو بود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه ارتباط هم در مدیریت متفاوت است، افزود: در نظام مدیریتی آخرین حرفی که وجود دارد، مشتری مداری است؛ ولی در نظام مدیریتی اسلام تاکید بر دوست داشتن مردم شده است؛ یعنی راه خدا از میان خلق می‌گذرد و کسی که می‌خواهد جلب رضای خدا کند، باید مردم را راضی نماید.

وی تاکید کرد: با توجه به مدیریت اسلامی خیلی از سختی‌ها و ملالت‌ها بر انسان آسان می‌شود و نگاه مدیر به زیرمجموعه نگاه ارباب رعیتی نیست و احترام همکاران را مورد عنایت قرار می‌دهد.
 
رئیس قوه قضاییه لازمه نظام اداری عادلانه را ارتباط عادلانه با همه دانست و گفت: ارتباط مدیر با زیرمجموعه و مدیریت و اداره و دیوان سالاری با مجموعه کسانی که ارباب حاجت هستند، کاملا باید بر اساس عدالت باشد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه امروز قانونمداری اساس و محور حرکت است، گفت: باید ملاک را قانونمداری بگذاریم و نظام اداری قانونمدار که تحت هیچ شرایطی به خودش نقض قانون را اجازه ندهد، مورد توجه باشد.
 
شرایط برای تولیدکننده و کارآفرین تسهیل شود

وی افزود: کشور ما کشور انتخابات است. یک حزب و جریان سیاسی در مجلس و دولت و بخش‌های دیگر می‌آید و اگر همه امور بخواهد بر عدالت بچرخد ناگزیر باید بگوییم محور در تمام حرکت‌ها قانون است و همه با هر سلیقه سیاسی و هر جناحی خودشان را موظف بدانند که به قانون عمل کنند و هیچکس در هر رده‌ای و با هر توجیهی اجازه نقض قانون را به خود ندهد.

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: در مسائل اضطراری همچون جنگ اقتصادی، باید مقررات خاص این شرایط مورد توجه قرار گیرد و کار باید برای کارآفرین و تولیدکننده سهل باشد.

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه در قوانین ما بن بست وجود ندارد، خاطرنشان کرد: نظام مبتنی بر ولایت فقیه نظامی است که در آن هیچگاه بن بست وجود ندارد.
 
وی تاکید کرد: باید شرایط برای تولیدکننده و کارآفرین تسهیل شود تا در نظام اداری کار آن‌ها سریع انجام شود و زود بتواند کار خود را انجام دهد.

آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: امروز یک ضرورت است که مدیران با جسارت و شجاعتی که قانون به آن‌ها داده است و با توجه به اقتضای شرایط جنگ اقتصادی، با قدرت در میدان حضور پیدا کنند و قوه قضاییه نیز به عنوان دستگاه نظارتی موظف است حامی مدیرانی باشد که با شجاعت و قدرت کار می‌کنند و اجازه نمی‌دهند کوچکترین خللی در انجام کارهای اداری وجود داشته باشد.

نظارت بر عملکردها یکی از شاخصه‌های کارآمدی است

رئیس قوه قضاییه افزود: در مورد سرعت و تسهیل و میانبر زدن هم قانون وجود دارد، سازوکارهایی وجود دارد که می‌تواند همه گرفتاری‌ها را حل کند.

وی خطاب به مسئولان حاضر در شورای اداری اصفهان تاکید کرد: امروز مدیریت کشور باید در عرصه تلاش با تمام وجود «ما می‌توانیم» را اعلام کند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ممکن است دشمن موانعی را ایجاد کند؛ اما روحیه جهادی و انقلابی و مسئولیت پذیری در عرصه کار مدیریتی ایجاب می‌کند که با همه وجود و در چهل ساله دوم انقلاب و در گام دوم در عمل «ما می‌توانیم» را نشان دهیم و از این تنگناها و مشکلات و گره‌هایی که دشمن ایجاد می‌کند با موفقیت عبور کنیم.

آیت الله رئیسی نظارت بر عملکردها را به عنوان یکی از شاخصه‌های کارآمدی مجموعه مورد تاکید قرار داد و گفت: قبل از اینکه نگاه به نظارت‌های برون سازمانی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و اداره کل رسیدگی به شکایت استانداری باشد، باید این نظارت از سوی خود مدیر مطابق وظایفش صورت گیرد.

تداوم اعتماد در گرو نظارت و بازرسی و حساب کشی است

وی با اشاره به اینکه مدیریت بدون نظارت معنا ندارد، افزود: مدیریت در درون خودش باید نظارت علی الدوام داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: نظارت برای آن است که تخلف و فسادی بوجود نیاید و اگر هیاتی از سوی مدیرکل به یکی از شهرستان‌های استان اعزام شد، نباید حس شود که شکی وجود دارد؛ بلکه نظارت علی الدوام برای تداوم اعتماد به مجموعه و نظام اداری است.

آیت الله رئیسی تداوم اعتماد را در گرو نظارت و بازرسی و حساب کشی دانست و تصریح کرد: باید این نظارت همیشه تداوم داشته باشد.

وی با اشاره به وجود یکسری ساختار‌ها و بستر‌های فسادزا، گفت: دولت باید مدعی این ساختار‌ها باشد و این مساله این ساختار‌ها باید حل شود.
 
آیت الله رئیسی تصریح کرد: زمانی که بخش دولتی می‌خواهد امتیاز یا مجوزی بدهد یا موافقت اصولی با بخش خصوصی داشته باشد، یکی از مواردی است که باید نظارت مضاعفی نسبت به آن صورت گیرد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید براینکه در رابطه با اعطای تسهیلات به بخش خصوصی، باید مراقبت جدی شود، گفت: پرونده‌هایی که در دستگاه قضا در این زمینه تولید می‌شود، بخشی از آن مربوط به تسهیلاتی است که بیجا داده شده؛ یا وثیقه لازم اخذ نگردیده و یا وثیقه‌ها به درستی بررسی نشده است.

وی با طرح این سئوال که چرا باید هر روز شاهد بروز پرونده‌هایی از این قبیل باشیم، تصریح کرد: مبلغ، متهمان و میزان پرونده‌ها با هم فرق می‌کند؛ اما جنس همه آن‌ها یکی است و به دلیل بی توجهی به مقررات و قوانین شکل می‌گیرد.

آیت الله رئیسی افزود: اگر در نظام مالی، مالیاتی و صادرات و واردات و نظام‌های مختلف اداری که وجود دارد واقعا همه نسبت به مقررات و قوانین همه پایبند باشند و این پایبندی را در عمل اجرا کنند، این مشکلات پیش نخواهد آمد.

وی افزود: وقتی از مدیر موسسه‌ای سئوال می‌کنیم که اگر پول مال خودت بود حاضر بودی بدون وثیقه آن را بدهی، یا وثیقه را بررسی نکنی و الان که بررسی می‌کنی می‌بینی معارض دارد، می‌گوید: خیر. چطور می‌شود مال دولت و بیت المال را اینگونه داد و این‌ها از مواردی است که پرونده در آن تولید می‌شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نقطه مقابل عدالت اداری، فساد اداری است، تاکید کرد: هر چه در مجموعه‌ای قانونمندتر شود، شاهد بروز فساد کمتری خواهیم بود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: کمِ فساد هم زیاد است و باید هیچکس فساد را برنتابد.

وی خاطرنشان کرد: مدیران نباید اجازه دهند مجموعه، کوچکترین فساد و آلودگی پیدا کند و یقین بدانند در این موضوع حتما مدیران باکفایت که در این شرایط تحریم را دور می‌زنند، با جسارت مسائل را پیگیری و از تولید حمایت می‌کنند و کار مردم را به موقع انجام می‌دهند، حتما مورد حمایت خواهند بود.

وی پیرامون مسئله آب با طرح این سئوال از مدیران حاضر در جلسه شورای اداری اصفهان مبنی بر اینکه آیا مسئله آب در این استان حل نشدنی است، خاطرنشان کرد: هیچ مسئله حل نشدنی در کشور نداریم و این یک شعار نیست.

آیت الله رئیسی با اشاره به اظهارات استاندار دایر بر وجود شش هزار هیات علمی و سه هزار نخبه شناسنامه دار در استان اصفهان، تاکید کرد: همه مشکلات به برکت همکاری، همیاری و انسجام ملی قابل حل است.

رئیس قوه قضاییه گفت: سه چهار استان در رابطه با مسئله آب در ارتباط هستند و باید در سایه یک تعامل و همکاری نشست و فکر کرد تا به نتیجه رسید که چگونه می‌توان این موضوع را از این بن بست خارج کرد.

وی افزود: اقتضایی که امروز انقلاب، نظام و کشور دارد، داشتن یک مدیریت و نظام اداری عادلانه است و در این قضیه همه مدیران مخاطب هستیم؛ لذا باید در مجموعه‌های خودمان مراقبت و پیگیری کنیم که اجرای عدالت واقعا صورت گیرد و مردم هم احساس کنند که نظام اداری ملجا و پناهگاه آن‌هاست.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: اگر مردم احساس کنند که یک مجموعه، مجموعه‌ای است که گره از کار آن‌ها می‌گشاید و پناه آن‌هاست، روز به روز کارآمدی نظام و دستگاه‌های موظف در نظام افزایش پیدا می‌کند و این یکی از مولفه‌های مهم قدرت و امنیت ملی است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: وضعیت کشورهای دیگر به قدرت سلاح و وابستگی به قدرت‌های بزرگ بستگی دارند؛ ولی مهمترین مولفه قدرت و امنیت ملی در کشور ما مردم متدین هستند.

آیت الله رئیسی افزود: هرچه کارآمدی نظام اداری بیشتر باشد و بر این اعتماد افزوده شود، قدرت ملی ما در کشور افزایش پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: تلاش همه بخش‌های اداری و تعامل و همکاری همه بخش‌ها با یکدیگر به بازشدن گره‌ها با شعار حقیقی «ما می‌توانیم» منتهی میشود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: همان نیروهایی که جنگ را اداره و در منطقه امنیت ایجاد کردند، می‌توانند در مقابل جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و روانی که دشمن علیه ما ایجاد کرده، از این بن بست‌ها ما را خارج کنند. مطلقا ما این‌ها را بن بست نمی‌دانیم و کسانی که فکر می‌کنند بن بست است، تحلیل غلطی دارند؛ درحالیکه ملت ما نشان داده بن بست نیست؛ بلکه تهدیدهای دشمن است که می‌تواند تبدیل به فرصت شود و برای کشور ابتکار، خلاقیت، روحیه جهادی و انقلابی و برون رفت از این شرایط را به همراه داشته باشد.

منبع:تقریب

سرویس : کشور
تاریخ : ۱۳۹۸/۹/۱۶ - ۰۵:۱۲
کد خبر: ۴۲۳۵۳۹
 
ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال نظر
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۴
سرلشگر سلامی ارتحال آیت الله امینی را تسلیت گفت
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال عالم مجاهد و انقلابی آیت الله امینی را تسلیت گفت.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۴:۰۰
اعتراف روزنامه صهیونیستی به موفقیت‌آمیز بودن پرتاب ماهواره ایران به فضا
کارشناسان رژیم صهیونیستی در اظهار نظری درباره پرتاب نخستین ماهواره نظامی ایران به فضا گفتند که این پرتاب، دستاورد مهمی برای برنامه فضایی ایران،‌ به خصوص نیروهای مسلح این کشور به شمار می‌آید.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۸
کارشکنی توئیتر برای جلوگیری از فعالیت بین‌المللی KHAMENEI.IR همچنان ادامه دارد
برخلاف ادعای توئیتر با گذشت ۴ روز همچنان حساب‌های KHAMENEI.IR به زبانهای عربی(ar_Khamenei)، فرانسوی(Khamenei_fra)، اردو(ur_khamenei) و حساب اختصاصی ویدیو (Khamenei_video) در این شبکه اجتماعی مسدود است...
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۴
توئیت شمخانی در واکنش به مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: مخالفت آمریکا با درخواست وام ایران از صندوق بین‌المللی پول، نقض «قاعده آمره حق بر سلامتی» است.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۵۰
مراسم انس با قرآن در اولین روز ماه مبارک رمضان با حضور رهبر انقلاب برگزار شد
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شد.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۹
رهبر انقلاب اسلامی درگذشت آیت‌الله امینی را تسلیت گفتند
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت عالم مجاهد و انقلابی مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ ابراهیم امینی را تسلیت گفتند.
۱۳۹۹/۲/۷ - ۰۳:۴۵
رهبر معظم انقلاب: نترسیدن از دشمن و محکم ایستادن مقابل آن از دستورهای مهم قرآن است
در اولین روز از ماه مبارک رمضان، بهار قرآن و موسم ضیافت الهی، مراسم انس با قرآن در مصلای تهران و ارتباط زنده تصویری با حسینیه امام خمینی(ره) با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی برگزار شد و قاریان قرآن کری...
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۶
ادامه اصلاحات نمادین با لغو مجازات شلاق در عربستان
عربستان سعودی در ادامه اصلاحات نمادین با هدف بهبود بخشیدن به چهره خود در میان افکار عمومی جهان، مجازات شلاق را لغو کرد.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۵۲
امارات: هنوز زود است بگوییم فرصتی برای حل اختلاف با ایران وجود دارد
سفیر امارات در آمریکا گفته برای اظهارنظر درباره اینکه آیا بحران ناشی از شیوع کرونا فرصتی برای حل اختلاف با ایران ایجاد می‌کند یا خیر زود است.
۱۳۹۹/۲/۶ - ۰۳:۴۷
گزارش استهلال ماه مبارک رمضان در ایران منتشر شد
دفتر حفظ و نشر آثاررهبر معظم انقلاب، ضمن اعلام شنبه به عنوان اولین روز ماه مبارک رمضان، گزارش استهلال این ماه مبارک را منتشر کرد.

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۱۱/۵ - ۱۱:۰۹
ولید معلم:
حمایت همه جانبه پوتین از نظام سوریه
وزیر خارجه سوریه اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است از دمشق به لحاظ «سیاسی، اقتصادی و نظامی» حمایت خواهد کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۲:۰۲
داعش ۳۰ عضو خود را در عراق اعدام کرد
گروه تروریستی داعش ۳۰ نفر از عناصر خود را در دو شهر الانبار اعدام کرد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۵
کاری از «خانه طراحان انقلاب اسلامی»
فیلم/ موشن گرافیک «صداقت آمریکایی ۴»
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۰۸
سخنگوی کاخ سفید: مذاکرات هسته‌ای بعد از ضرب‌الاجل ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد
سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه تصریح کرد پیش‌بینی می‌کند مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ بعد از ضرب‌الاجل خود خوانده ۳۰ ژوئن ادامه می‌یابد.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۱
در آستانه کودتای ارتش
ترور دادستان کل مصر
مقام های مصری اعلام کردند، دادستان کل این کشور در پی انفجار یک بمب مغناطیسی که به خودرویش متصل شده بود، کشته شد.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۱۲
مونیز: ایران با بازرسی‌های فوق‌العاده موافقت کرده است
ارنست مونیز گفت: ایران در این مذاکرات با بازرسی‌های فوق‌العاده آژانس برای شفاف‌سازی برنامه‌های هسته‌ای این کشور موافقت کرد.
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۱:۵۸
ویژه‌برنامه «خبرگزاری دانشجو» در دوران «تحریمیم میفهمی!؟»؛
فیلم طنز/ دکتر سلام ۸۲
۱۳۹۴/۵/۲۸ - ۰۸:۵۳
سر انجام پس از مدت ها؛
بیمارستان سوختگی گلستان به بهره برداری می‌رسد
سخنگوی طرح تحول نظام سلامت استان گلستان گفت: بیمارستان ۲۰ تختخوابی سوختگی گرگان با مساحت ۵۰۰۰ متر مربع و با اعتبار سازه‌ای به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان در هفته دولت افتتاح می‌شود.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۵:۱۸
سعیدآبادی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»:
هنوز فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد
استاد دانشگاه‌های گلستان گفت: در سه ماهه اول سال حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به سه میلیارد دلار رسید و این در حالی است که ...
۱۳۹۴/۳/۱۶ - ۱۱:۴۶
جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار است
خبرگزاری شبستان: مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: جشن های نیمه شعبان فرصتی برای ترویج فرهنگ انتظار بوده و انتظار فرج افضل اعمال و عبادات است.
۱۳۹۴/۶/۱۱ - ۱۲:۰۳
نماینده مردم کهنوج در مجلس:
نهادینه کردن فرهنگ اسلامی با «زور» نمی‌شود
نماینده مردم کهنوج در مجلس با بیان اینکه در نهادینه کردن فرهنگ اسلامی نمی‌توانیم از زور استفاده کنیم گفت: ما باید زمینه سازی کنیم تا افراد به این فرهنگ گرایش پیدا کنند.
۱۳۹۴/۵/۲۷ - ۱۰:۱۳
روتیتر
آب شرب تهران سالم است/ مردم فریب تبلیغات فیلتر تصفیه آب را نخورند
مسئول کارگروه آب و فاضلاب شانزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی با عنوان این مطلب که آب شرب تهران سالم است، درباره اثربخشی فیلترهای تصفیه آب گفت: به مردم توصیه می‌کنیم فریب تبلیغات تجاری را نخورند.
۱۳۹۴/۴/۱۳ - ۱۱:۲۰
مراسم احیای شبهای قدر در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود
مراسم احیای لیالی قدر در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود.