اعتراضات سراسري دانش‌آموزان آمريکايي به خشونت مسلحانه

کد مطلب: 422705  |  تاريخ: پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶  |  ساعت: ۰۶:۵۴


اعتراضات سراسري دانش‌آموزان آمريکايي به خشونت مسلحانه

در موجي از اعتراضات سراسري، دانش آموزان آمريکايي با خارج شدن از کلاس هاي درس به تيراندازي هاي مرگبار اعتراض کردند.

به گزارش وحدت کلمه به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ در موجي از اعتراضات سراسري از ايالت آريزونا گرفته تا ايالت مين، دانش آموزان دهها دبيرستان آمريکايي روز چهارشنبه با خارج شدن از کلاس هاي درس به خشونت مسلحانه و تيراندازي مرگبار هفته قبل در فلوريدا، اعتراض کردند.

اين اعتراضات از مدرسه اي به مدرسه ديگر ادامه يافت و دانش آموزان همچنين اعتراضات خودشان را در سراسر رسانه هاي اجتماعي نيز اعلام کردند.

در بسياري از مدارس به احترام 17 دانش‌آموز کشته شده در دبيرستان مارجري استونمن داگلاس Marjory Stoneman Douglas در پارکلند، دانش آموزان 17 دقيقه به اعتراض ادامه دادند.

در اين ميان، صدها دانش آموز از مدارس مريلند از کلاس خارج شدند و راهپيمايي کردند. صدها نفر ديگر نيز در شهرهاي شيکاگو، پيتسبورگ، آستين و تگزاس اعتراضات مشابهي برگزار کردند. همچنين هزاران دانش آموز در فلوريدا از کلاس هاي خودشان خارج شدند.

در جريان اعتراضات در واشنگتن، دانش آموزان به ياد افراد کشته شده در پارکلند، لحظه اي سکوت کردند و سپس نام کشته شدگان تکرار شد.

دنيل گليلو، يکي از دانش آموزان ارشد مدرسه اي در راکويل در مريلند که به سازمان دهي اعتراضات کمک کرد، گفت، هدف دانش آموزان، وارد کردن فشار بر قانون گذاران براي اقدام عليه نظارت بر در اختيار داشتن اسلحه است.

وي گفت: «ابتدا تيراندازي در اورلاندو، لاس وگاس و حالا در پارکلند. بايد اقدامي صورت بگيرد. در اين کشور مردم بيگناه به خاطر دسترسي آسان به اسلحه گرم کشته مي شوند.»

در دبيرستان دابلن اسکيوتو (Dublin Scioto) در نزديکي کلمبوس واقع در اوهايو، در حدود 200 دانش آموز از کلاس ها خارج شدند و به مدت 17 دقيقه سکوت کردند.

داويانا وارن، دانش آموز 15 ساله گفت: «هيچ کودکي نبايد وقتي زندگي اش را درخطر مي بيند به مدرسه برود. اين اتفاق براي ما درحال رخ دادن است.»

درحاليکه برخي گروه ها تلاش مي کنند تا اعتراضات ملي را در هفته هاي آتي برگزار کنند، دانش آموزان گفته اند تجمعات روز چهارشنبه اکثرا به صورت خودجوش بوده و سازمان دهي آنها با هدف ضرورت پيدا کردن راه حل براي خشونت مسلحانه نبوده است.
بسياري از اين اعتراضات با شعار «ديگر هرگز» برگزار شد.

ربکا پارش، دانش آموزي که اعتراضات را در دبيرستان ليکوود در کليولند برگزار کرد گفت: «کشته شدن به وسيله سلاح گرم، هر روز اتفاق مي افتد و ما هيچ کاري براي تغيير شرايط انجام نمي دهيم. اين مسخره است. تا حالا زندگي هاي بسياري از دست رفته و من فکر مي کنم هم سن و سالان من ديگر از اين شرايط خسته شده اند.»

در همين حال، مسئولين برخي مدارس اجازه دادند تا اين اعتراضات برگزار بشود و دانش آموزان به دليل خروج از کلاس هاي درس تنبيه نشوند. اما در برخي مناطق مديران مدارس تهديد کرده اند که افرادي که در اعتراضات شرکت مي کنند تنبيه خواهند شد.

کرتيس رودز، مدير مدرسه نيدويل در تگزاس گفته است دانش آموزاني که کلاس را ترک کردند با تعليق سه روزه از مدرسه روبه رو مي شوند.

اعتراضات مشابهي نيز براي روز چهاردهم مارس، يک ماه پس از تيراندازي در فلوريدا، و براي روز بيستم آوريل، در سالگرد کشتار دبيرستان کلومبين در کلورادو، برنامه ريزي شده است.


http://www.vahdatekalameh.ir/detail/News/422705/4

چاپ خبر